Hlavní navigace

Přibudou možnosti, jak požádat o osvědčení účastníků odboje a odporu proti komunismu, jež zvýší penzi

Sdílet

Nárok na starobní důchod Autor: Depositphotos.com

Možnosti požádat o osvědčení pro účastníky tzv. třetího odboje se rozšíří. Vyplývá to z novely zákona o účastnících odboje a odporu proti komunismu, kterou schválila vláda. Ta může někdejším disidentům usnadnit cestu k získání zmíněného osvědčení, na které je navázána úprava výše penzí dle zákona o důchodovém pojištění.

Podle novely budou moci žádost o osvědčení účastníka odboje a odporu proti komunismu podat nově i příbuzní nebo ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů. Novela dále umožní podat žádost o osvědčení i za dosud žijící osoby.

Cílem této novely je usnadnit řešení problému nízkých důchodů a obecně nedostatečného zajištění ve stáří u lidí, kteří se před rokem 1989 postavili komunistické totalitě. Bývalí disidenti často pak pobírali nízké důchody. A to kvůli tomu, že za komunismu museli vykonávat podřadné práce nebo nemohli pracovat vůbec, protože byli ve vězení. Současnou úpravou řešíme snadnější přístup k získání osvědčení pro účastníky komunistického odboje, vysvětlil ministr pro legislativu a předseda Legislativní rady vlády Michal Šalomoun s tím, že jeho získáním je podmíněna úprava výše penzí pro tyto osoby na základě dřívější změny zákona o důchodovém pojištění, kterou připravilo ministerstvo práce.

Návrh na rozšíření okruhu žadatelů, kteří budou moct žádost o osvědčení člena odboje proti komunismu podat, vychází podle něj z analýzy, která doporučila usnadnit přístup k získání tohoto osvědčení, na jehož základě stát vyplácí jednorázový příspěvek pro bývalé členy odboje a řídí se jím případné narovnání penzí.

Vláda také schválila, aby novelu Poslanecká sněmovna projednala ve zrychlené proceduře kvůli časové naléhavosti s ohledem na věk osob, kterých se změna dotýká.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).