Vláda plánuje živnostníkům zvednout sociální pojištění

Současná vládní koalice se chce pustit do problému sociálního pojištění podnikatelů. Živnostníků je velké množství a velká část z nich si platí pouze minimální sociální pojištění. To ve výsledku vede k nízkému důchodu. První odvolání, kdy si živnostníci stěžovali proti částce, kterou jim vyměřila sociální správa, už mám na stole, řekla Hospodářským novinám ministryně práce Michaela Marksová-Tominová. Podle premiéra Bohuslava Sobotky hrozí živnostníkům v důchodu chudoba.

S plánem, jak situaci zaměsntnanců a živnostníků z hlediska sociálního pojištění narovnat, by měla přijít komise, která připravuje také harmonogram zrušení druhého důchodového pilíře. Případné změny by mohly platit od ledna 2017.

Papírové kupony je Praha schopna vydávat až od září. Bude se jezdit zdarma? Prodávate nemovitost? Znalecký posudek už nepotřebujete        
Ta
Ta (neregistrovaný) ---.242.broadband9.iol.cz
6. 6. 2014 14:17 Nový

JoJo

celé vlákno

Já to říkal od začátku - OSVČ si bude prd šetřit na důchod a pak aŽ SITUACE PŘIJDE BUDE NAŘÍKAT. Již je to tady. Až jich bude víc tak budou volit toho kdo jim zvýší minimální důchod. Přesně toto jsem říkal TOPKalousovi při diskuzi v Brně - sáhodlouze mě vysvětlil, že tomu nerozumím - následky ponese jako vždy generace co bude po nás. Paušály až 80% jsou nemravné - 40% je plně dostačující.
Jako OSVČ jsem podnikal 10 let.

Lenka
Lenka (neregistrovaný) ---.196.broadband13.iol.cz
7. 6. 2014 9:13 Nový

Re: JoJo

celé vlákno

Máte pravdu. Taky jsem podnikala a když jsem chtěla odvádět na důchodové víc (abych měla vyšší důchod - bláhová), řekli mi "můžete ale výši důchodu vám to neovlivní". Takže ti malí živnostníčci, kteří dělají například zednické práce, nefakturují materiál a mnou si ruce, že uplatňují paušál 80 % a mají tak měsíční příjem - pro ně nadprůměrný - 25 - 30 tis. Kč, tak ti půjdou na stáří s žebráckou holí. Protože z této částky toho moc nenašetří a důchod budou mít minimální, na hranici životního minima. Celým výsledkem je, že stát neotravovali o sociální dávky a dávky v nezaměstnanosti a stejně na to dojedou. Paušály tak vysoké svádí k nesprávnému pochopení situace a jsou podvodem na tyto lid, kteří si to neuvědomují, protože jsou zvyklí počítat na měsíc dopředu.

Martin
Martin (neregistrovaný) ---.csas.cz
9. 6. 2014 15:39 Nový

Re: JoJo

celé vlákno

Jak jste přišla na to, že Vám placení vyššího sociálního pojištění (z vyššího, než minimálního vyměřovacího základu) neovlivní důchod? Vyměřovací základ Vám vstupuje do výpočtu důchodu, čím vyšší základ, tím vyšší důchod.