Hlavní navigace

HN: Vláda plánuje zavést minimální důchod

Sdílet

Gabriela Hájková 1. 12. 2015

Vláda plánuje další změny v oblasti důchodů. Částečně vycházejí i z doporučení Odborné  komise pro důchodovou reformu, které má do změn zapracovat ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Kromě již známých plánovaných opatření, ze kterých vypadl sdílený základ pro výpočet důchodu manželů, vláda plánuje i stanovení minimálního důchodu. Zprávu přinesl deník Hospodářské noviny.

Podle Marksové by měl stát zajišťovat důchod alespoň na minimu životní úrovně, nakonec ale navrhne částku, která úroveň životního minima (3410 Kč) přesahuje.

Podle Hospodářských novin ale není z hlediska tohoto nápadu jednotná ani koalice. Návrh se nelíbí lidovcům. Například místopředseda lidovců Jan Bartošek deníku řekl, že podle něj by měl být důchodový systém spravedlivý a výše dávky odrážet to, kolik kdo do systému vložil peněz na zálohách na pojistné. Dorovnávání důchodů pomocí sociálních dávek je podle něj dostačující. Lidovci jsou naopak pro to, aby vláda měla možnost ovlivnit mechanismus pravidelného navyšování důchodu nad rámec zákonné valorizace.

Hospodářské noviny dále uvádí, že zástupci Potůčkovy důchodové komise nepovažují tyto změny za reformu, ale za kosmetické úpravy a kritizují hlavně návrh na minimální důchod, který se stejně dotkne jen malé skupiny lidí a je podle nich populistický. Obecně by se podle nich mělo do důchodů zasahovat co nejméně a důchodové pojištění by mělo být mimo státní rozpočet aby ho vláda nemohla ovlivňovat jak chce.

Ministr financí Andrej Babiš možnost zvyšování důchodů neodmítá, pokud se mu podaří prosadit zákony, které mají podle něj zvýšit výběr daní.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).