Hlavní navigace

Vláda odmítla návrh Pirátů na nižší daň z nabytí

Sdílet

Jiří Hovorka

Vláda na dnešním jednání odmítla návrh České pirátské strany, který počítá s poloviční sazbou daně z nabytí nemovitých věcí pro vybrané případy. Jde o nákup první nemovitosti určené pro bydlení. Zvýhodněná sazba by se vztahovala na hodnotu nemovitosti do čtyř milionů korun. Podle Pirátů by se týkala 70 procent lidí, kteří daň platí.

Vláda obecně pokládá návrh za pozitivní, ale zamítla ho kvůli negativnímu dopadu na státní rozpočet v řádech jednotek miliard korun ročně. Na tiskové konference po jednání vlády to oznámil ministr spravedlnosti Jan Kněžínek. Podle Pirátů by státní pokladna přišla o více jak dvě miliardy korun ročně.

Tento návrh změny zákona má za úkol udělat vlastní bydlení více dostupné velké části populace. V době, kdy ČNB zvyšuje úrokovou míru a vytváří přísnější regulace v oblasti hypoték, se jeví možnost snížení daňového zatížení vlastního bydlení jako rozumné řešení, stojí v důvodové zprávě k návrhu, který nyní míří k projednání do poslanecké sněmovny.

Tam ho podpoří minimálně poslanci TOP 09, zřejmě i KDU-ČSL, minimálně diskutovat o něm chtějí i zástupci ODS a KSČM. Čtěte podrobnosti: Nižší daň z nabytí nemovitých věcí? Návrh Pirátů má mezi poslanci podporu

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Žádné názory

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).