Hlavní navigace

Vláda dnes projednala zákony o exekutorech a novelu občanského zákoníku

Sdílet

Redakce 6. 4. 2009

Kabinet Mirka Topolánka dnes na své pravidelné schůzi mimo jiné jednal o novelizaci občanského zákoníku a o novele zákona o soudních exekutorech a exekuční činnosti.

Návrh novely zákona o soudních exekutorech a exekuční činnosti přináší změnu především ve zvýšení odpovědnosti soudních exekutorů, zvýšení dohledu nad exekuční činností a změnu právní úpravy v postupech v exekučním řízení. Druhý předkládaný návrh by měl přispět k efektivnější spolupráci mezi Ministerstvem spravedlnosti a Exekutorskou komorou ČR.

Vláda dnes rovněž schválila novelu občanského zákoníku, která řeší vztahy mezi nájemníky a majiteli bytů a domů. Jednou z hlavních součástí zákona je způsob, jakým se bude určovat výše nájemného po ukončení deregulace. Novinkou je také nutný souhlas majitele bytu či domu, pokud si nájemník bude chtít k sobě nastěhovat další osoby. V opačném případě se bude jednat o porušení zákona, a také to bude důvod pro zrušení nájemní smlouvy.

Zároveň se změny týkají přechodu nájmu bytu. Nájem přechází pouze na nejbližší příbuzné (na manžela, partnera, rodiče, sourozence, zetě, snachu a dítě), kteří žili v den smrti nájemce ve společné domácnosti. Na jiné osoby přechází pouze v případě, kdy pronajímatel souhlasil s jejich bydlením. Ze zákona však budou chráněny osoby, které by se jinam stěhovaly obtížně, tj. osoby, které dovršily 75 let nebo naopak nedovršily 18 let.

V případě, že novelu občanského zákoníku schválí poslanci, senátoři a podepíše prezident, měla by začít platit od 1. ledna 2011. Není však vyloučeno ani dřívější datum účinnosti.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).