Víte jak postupovat, když vám bouřka či povodeň poškodí majetek?

Sdílet

Průměrná škoda způsobená záplavami nebo povodněmi se pohybuje okolo 150 000 Kč. V případě krupobití je to 45 000 Kč a u vichřice lidé hlásí na pojišťovnu výši škody v průměru 29 000 Kč.

Pokud u vás došlo vlivem počasí k poškození bytu, domu, chalupy nebo garáže, hradí se škody z pojištění domácnosti a nemovitosti, pokud jej máte sjednané. 

V situaci, kdy ke škodě dojde, je potřeba kontaktovat pojišťovnu a informovat ji o způsobených škodách. V rámci hlášení uveďte, jak ke škodě došlo, jaký je rozsah a na jakém majetku se škoda stala. Připravte si také číslo pojistné smlouvy a vaše identifikační údaje, aby pojišťovna mohla událost zařadit. Doplňte také číslo bankovního účtu, aby bylo zřejmé, kam pojišťovna má zaslat pojistné plnění.

Co nejdříve škodu fotograficky zdokumentujte. Sestavte také seznam poškozených věcí a připravte si i doprovodné doklady, jakými jsou účty a záruční listy prokazující vlastnictví poškozeného majetku. Všechny tyto podklady musíte pojišťovně doložit.

Důležité je také počkat na příjezd likvidátora. Dokud nepřijede, neměli byste se pokoušet odstranit následky řádění počasí. V nutných případech je ale možné učinit výjimku. Pokud na střechu pojištěného majetku například spadl strom a poškodil krytiny a nadále prší, je potřeba celou pojistnou událost nafotit a následně zajistit, aby do budovy dále nezatékalo. V takovém případě se nemusí čekat na likvidátora, je ale nezbytné mít vše zdokumentované. Ideální je části poškozeného majetku odklidit a uschovat. Taktéž je dobré evidovat náklady, které při odklízení následků živelní pohromy vznikly, říká Vanda Kýpeť, produktová manažerka Slavia pojišťovny.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).