Hlavní navigace

Většina Čechů potřebuje na splácení úvěru méně než třetinu čistých příjmů

Sdílet

Na splácení spotřebitelských půjček potřebuje více než polovina Čechů (51 %) přibližně desetinu až třetinu svých čistých příjmů. Vyplynulo to z průzkumu agentury GfK pro společnost Provident Financial.

Kolik procent z příjmu vynakládají lidé na splátku spotřebitelského úvěru?
Autor: Provident Financial

Kolik procent z příjmu vynakládají lidé na splátku spotřebitelského úvěru?

Dalších 31 % dotázaných potřebuje na pravidelné splácení dokonce méně než desetinu svého čistého příjmu. V 6 % případů však lidé splácí tak vysoký spotřebitelský úvěr, že na splátku padne přes polovinu příjmu.

Velmi podobně jako Češi jsou na tom například Poláci a Maďaři. Naopak v Rumunsku využívá na úhradu splátek 30–50 % pětina Rumunů. To je v porovnání s Čechy dvojnásobek.

Z průzkumu dále vyplynulo, že Češi jsou ohledně půjček rozvážní. 83 % z těch, kteří si vzali půjčku nebo o ní uvažují, uvedlo, že by si nepůjčili více, než jsou schopni splatit a 80 % své závazky bez obtíží financuje. Naopak jen 14 % respondentů přiznalo problémy se splácením půjčky. Z dlouhodobého zkoumání české populace nám vychází, že stále více lidí poměřuje své příjmy a výdaje a půjčuje si zodpovědněji než kupříkladu před 10 lety, komentuje výsledky průzkumu hlavní analytik Providentu Tomáš Černý.

Nejvíce Čechů je ochotno vzít si půjčku na nákup auta (63 %), úpravy v domácnosti (59 %) a nečekané výdaje (49 %). Naopak jen mizivé procento si půjčuje na zábavu a koníčky (7 %) či na běžné výdaje (5 %).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).