Hlavní navigace

Velké propouštění se zatím nekoná, březnová nezaměstnanost stagnovala

Sdílet

Nezaměstnanost v Česku stagnovala, její míra byla 3 %, stejně jako v únoru. Znamená to, že firmy zatím kvůli dopadům koronaviru ve velkém nepropouštějí. Očekává se ale, že lidí bez práce bude přibývat v dalších měsících.

Byť na první pohled je stagnace nezaměstnanosti dobrou zprávou, počty nezaměstnaných v tomto měsíci obvykle klesají s rozjezdem sezonních prací. Ty však nyní stojí. Na úřady práce se pak v březnu zapsalo o deset tisíc lidí více než v únoru, takže namísto obvyklého poklesu nezaměstnanost stagnovala. 

Jde sice jen o relativně drobnou změnu, ale i tak ji můžeme chápat jako jasný signál, že se situace na dříve napjatém trhu práce láme. Potvrzuje to i vývoj volných pracovních míst, jejichž počet se v posledním měsíci rovněž mírně snížil, říká ekonom Petr Dufek z ČSOB.

Dopady koronaviru na trh práce se pravděpodobně projeví víc až v číslech za duben. Reálně je však bez práce zřejmě mnohem víc lidí než ukazují čísla ministerstva práce, ne všichni OSVČ a další menší podnikatelé, kteří přišli o zakázky, se registrovali na úřadech práce.

Dobrá zpráva je, že zatím masově nepropouštějí velcí zaměstnavatelé. Ti budou mít minimálně dva měsíce kompenzované mzdy v rámci Kurzarbeit, dál ale bude záležet na tom, jak rychle se rozběhne ekonomika.

Pokud rychle nenaskočí domácí a zahraniční poptávka, k propouštění nakonec stejně dojde. Jde jen o to, jak bude dramatické či plošné. A to samozřejmě nemůže v tuto chvíli nikdo odpovědně říct. Mnohem jasnější signál však poskytnou už dubnová data, dodává Dufek.

Podle personální agentury Randstad jsou už nyní na trhu práce vidět změny ve struktuře pracovních míst. Žádané jsou dočasné úvazky, brigády a větší zájem je také o agenturní zaměstnance. Firmy nejsou schopny dlouhodobě předvídat vývoj ve svém oboru a snaží se tak zachovat si flexibilitu, co se týče počtu zaměstnanců, vysvětluje tento trend generální ředitel české pobočky Randstad Jacek Kowalak

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).