Hlavní navigace

V pátek se začnou obchodovat akcie Facebooku. Analytici varují před přehnaným očekáváním

Sdílet

Gabriela Hájková 17. 5. 2012

V pátek se začnou obchodovat akcie Facebooku. Co bude následovat? Ačkoli by se nákup cenných papírů této sociální sítě mohl zdát ideální investicí, analytici varují před přehnaným očekáváním. 

Počet uživatelů Facebooku v posledních letech neuvěřitelně rychle roste. Nárůst uživatelů otevírá mnoho příležitostí vytvářet obchodní modely a zvyšovat příjmy společnosti. Otázkou zůstává zavedení malých plateb. Pokud se podaří, pak příjmy a zisk překonají očekávání, řekl Peter Bo Kiaer, akciový stratég Saxo Bank.

Vzápětí ale varuje, že podnikání v sociálních médiích je ošemetné: Existují nepsaná pravidla o tom, jak se zapojit a jak jednat. A to jak pro uživatele k uživateli, tak ze strany sociální stránky k uživateli. Vezmeme to druhé – to stojí peníze na rozvoj a uspořádání stránky. Zdroj příjmů je tedy nezbytný. Ale uživatelé nemají rádi pocit, že jsou kořistí pro něčí příjem, uvedl Kiaer s tím, že čím více pokusů o získání příjmů, tím větší riziko, že se uživatelé začnou stěhovat na jiné stránky.

Co když tato hranice bude překonána? Stačí se podívat na důvod, proč MySpace, bývalá jednička v sociálních médiích, prakticky zmizela. Ano, tím důvodem je Facebook. To by se mohlo stát znovu, varuje Kiaer.

Ve své analýze upozornil také na to, že úspěšnost akcií ovlivní i samotný Mark Zuckerberg. Má peníze, uvažuje jinak než průměrný investor ve společnosti a myslí si, že je nejlepší. Jako investor byste neměli očekávat, že vás CEO bude chtít potěšit. Buďte si jistí, že Zuckerberg půjde vlastní cestou. Takže všem investorům přeji hodně štěstí, uzavřel Kiaer.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).