Hlavní navigace

V období Vánoc roste počet nehod pod vlivem alkoholu. Které okresy jsou nejrizikovější?

Sdílet

Adventní období a zejména pak Vánoce a Silvestr patří mezi dny, kdy za volant usedá nejvíce lidí pod vlivem alkoholu. Neodradí je ani riziko pokuty či odebrání řidičského průkazu. Statistiky ale ukazují, že právě v tomto období dochází ke zvýšenému počtu nehod. Za posledních sedm let došlo během vánočních svátků a na silvestra k 2891 nehodám, za jejichž vznikem stál alkohol. U 372 nehod z tohoto počtu došlo k lehkému zranění poškozeného účastníka nehody, u dalších 101 bylo způsobeno těžké zranění, a u 15 nehod dokonce došlo k obětem na lidských životech, uvádí Petr Jedlička, hlavní analytik České kanceláře pojistitelů.

Mezi nejrizikovější okresy z pohledu celého období před Vánoci, během svátků a silvestra patří Tachov, Jeseník, Ústí nad Labem a Český Krumlov.

Nejrizikovější okresy.
Autor: Česká kancelář pojistitelů

Nejrizikovější okresy.

Praha se umístila až na 67. příčce a Brno na 18. místě. Důvodem je pravděpodobně to, že lidé žijící ve větších městech mají možnost využívat náhradní přepravu, dodává Petr Jedlička.

Zjištěné hodnoty alkoholu ve svátečním období a mimo něj se výrazně neliší. U 10 % nehod způsobených alkoholem se jedná o hodnoty do 0,6 promile, ale u 80 % nehod se jedná o zjištěný alkohol ve výši přes 1 promile a u 25 % nehod dokonce hodnota alkoholu přesahuje 2,14 promile.

Liší se i průměrná výše škod při nehodě, která je způsobená alkoholem. Zatímco v případě nehody, u které jsou oba řidiči střízliví, je průměrná výše škody 32 000 Kč, v případě nehody pod vlivem alkoholu škody dosahují i ke 100 000 Kč.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).