Hlavní navigace

V létě zůstane inflace vysoká, klesat začne až v závěru roku

Sdílet

Výše meziroční inflace, která v červenci dosáhla hodnoty 6,9 procenta, odpovídá podle České národní banky její nové prognóze. Podle ní by měla inflace v následujících měsících klesat pomaleji, než se původně očekávalo.

Naplněním prognózy inflace v červenci se potvrzují předchozí očekávání ČNB, že během letních měsíců dojde k dočasnému přerušení postupného poklesu inflace, který byl pozorován v předchozích měsících. Během léta bude vývoj negativně ovlivněn dozvuky nedávno rychle rostoucích cen ropy na světových trzích (v podobě růstu regulovaných cen plynu) a dále zpožděnými dopady změn nepřímých daní, uvádí ČNB ve svém komentáři k vývoji inflace.

V závěru roku však dojde k obnovení klesajícího trendu ve vývoji inflace a ta by měla v roce 2009 klesnout zpět na nízké hodnoty odpovídající cílům ČNB. K tomu jí dopomůže odeznění proinflačních šoků z přelomu loňského a letošního roku, probíhající zpomalení hospodářského růstu a nedávné rychlé posílení kurzu koruny, který začíná působit silně protiinflačním směrem, doplňuje banka.

Podle nové prognózy, kterou na svém včerejším zasedání projednala bankovní rada ČNB, by ve druhém čtvrtletí roku 2009 měla inflace klesnout na 3,4 procenta a koncem příštího roku by se měla dále snížit na 2,5 procenta.

Zdroj: ČNB

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).