Hlavní navigace

V katastrech nemovitostí jsou chyby

Sdílet

V katastrech nemovitostí jsou podle zástupkyně ombudsmana Jitky Seitlové zásadní nesrovnalosti, které je třeba odstranit. Problémy by podle ní mohli mít zejména lidé, kteří své majetky převáděli ještě za minulého režimu. Ne vždy jim byly totiž jejich nemovitosti řádně přepsány.

Současný vlastník, vedený jako vlastník také v evidenci katastru, je tak náhle, bez vlastního zavinění a možnosti situaci napravit, fakticky zbaven svého vlastnictví, vysvětluje Seitlová. Problém, na který si v kanceláři ombudsmana stěžovalo již více občanů, lze podle ní vyřešit přijetím právní úpravy, která by stanovila lhůtu, v níž by mohly být tyto nesrovnalosti v katastrech odstraněny.

Současný princip, kdy se občan stává majitelem nemovitosti až ve chvíli, kdy je učiněn příslušný zápis do pozemkové knihy, od 1. ledna 1951 až do 1. ledna 1993 neplatil. V tomto období přecházelo vlastnické právo z jedné osoby na druhou buď od doby, kdy začala převodní smlouva úředně platit, nebo okamžikem, kdy byla převodní smlouva zaregistrována jakýmkoli státním notářstvím. Změny ve vlastnických vztazích se zapisovaly až dodatečně. Ovšem někdy k zápisu nedošlo, čímž vznikly současné nesrovnalosti.

Zdroj: ČTK

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).