Hlavní navigace

V roce 2009 by mohlo regulované nájemné vzrůst o 30 procent

Sdílet

Redakce 14. 7. 2008

V roce 2009 by mohlo regulované nájemné vzrůst o 30 procent, v roce 2010 by růst mohl činit až 44 procent, tvrdí ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. Původně se předpokládalo, že regulované nájmy porostou ročně o 20 procent. Záměrem deregulace nájemného je přiblížit se ke stavu, kdy roční nájemné bude činit pět procent z tržní ceny bytu.

Zvýšení regulovaných nájmů bude mít také sociální dopady. Za dva roky by mohlo pobírat příspěvek na bydlení až 60 000 domácností, nyní jej pobírá asi 40 000 domácností. Podle ministra by se pro 2000 domácností mohly stát náklady na bydlení neřešitelným problémem.

Podle ministra by situaci mohla vyřešit výstavba nájemních bytů, například v podobě garancí ze Státního fondu rozvoje bydlení investorům na splácení dlouhodobých úvěrů. Jako další řešení navrhuje výstavbu malometrážních sociálních bytů.

Jiné řešení však požaduje Sdružení nájemníků, podle kterého by se lidem nad 60 let nájemné nemělo zvyšovat. A pokud lidé nebudou schopni platit uvolněné nájemné ve velkých bytech, měli by mít možnost si byt vyměnit i bez souhlasu majitele.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).