Hlavní navigace

Uzavřené provozovny dostanou 400 Kč na zaměstnance za den, schválila vláda

Sdílet

Vláda schválila nový program na pomoc podnikatelům, kteří museli kvůli nařízení vlády uzavřít svoje provozovny. Za každého zaměstnance v pracovním poměru, případně spolupracující OSVČ, bude možné čerpat 400 Kč na den.

Nový program COVID – Gastro – Uzavřené provozovny připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu. Podpora se bude poskytovat za období od 14. října 2020 do 10. ledna 2021, podávat žádostí bude možné od 15. ledna 2021.

Podpora je určena všem podnikatelům, kteří zaměstnávají pracovníky v restauračních provozech, maloobchodních prodejnách či v osobních, vzdělávacích a rekreačních službách, říká vicepremiér a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček.

Za každého zaměstnance v pracovním poměru, případně spolupracující OSVČ, bude možné čerpat 400 korun na den. Nový program podle Havlíčka počítá s tím, že podpoří provozovny po ten počet dnů, kdy měly zavřeno. Pokud například o dotaci požádá stravovací zařízení s deseti zaměstnanci na hlavní pracovní poměr, dostane provozovatel 4 000 korun za den, tedy 120 tisíc korun za měsíc. Za období uzavření – tedy za 74 dnů – je to celkem 296 tisíc korun, uvádí.

Na podání žádosti bude nejméně 30 dnů

Žádosti bude možné podávat prostřednictvím informačního systému dostupného přes webové stránky ministerstva. Výzva bude zveřejněna 15. ledna, doba na podání žádosti bude nejméně 30 dnů.

Podpora se bude poskytovat jako dotace na provoz a udržení podnikatelské činnosti jako jsou osobní náklady, náklady na materiál, služby, odpisy, daně a poplatky, splátky úvěru, režijní náklady apod. Schválená podpora respektuje dočasný rámec Evropské komise, podle kterého lze v tuto chvíli poskytovat v souvislosti s koronavirem dotace až do výše 800 tisíc eur. 

Aby bylo možné peníze vyplácet z evropských zdrojů, program je třeba notifikovat u Evropské komise (EK), což MPO již řeší ve spolupráci s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).