Od letošního října bude pro nárok na vznik předčasného důchodu potřeba získat alespoň 40 let pojistných dob. Do konce září je to ještě 35 let. (U řádného starobního důchodu se potřebná doba pojištění nemění.) Pojistné doby zahrnují doby důchodového pojištění, které získáváme odvody na důchodové pojištění z výdělečné činnosti a dále tzv. náhradní doby pojištění. Do těch se pro tyto účely započítává doba péče o dítě do 4 let nebo o osobu závislou na pomoci jiné osoby alespoň ve stupni II, základní vojenská služba a v určitém rozsahu také evidence na Úřadu práce ČR, studium na střední či vysoké škole apod.
Všem pojištěncům, kterým nyní může vzniknout nárok na předčasný starobní důchodu, budou mít ještě pro tyto účely započtenou dobu studia po základní škole, ať už se jedná o střední odbornou školu, střední školu, nebo vysokou školu. Platí však, že jako náhradní doba pojištění se započítává pro účely vzniku nároku na penzi pouze studium v období před rokem 2010.
Ostatní podmínky pro předčasný starobní důchod zůstávají stejné. Od loňského října však platí, že výpočtový základ se trvale krátí o 1,5 % za každých 90 dní, o které odejdete do důchodu dříve. Míra předčasnosti už tedy na rozsah krácení nemá vliv a krácení je výraznější i v případě, že jdete do penze dříve jen o pár měsíců.
Od loňského října je také možné do předčasné starobní penze odejít nejdříve tři roky před dosažením důchodového věku. Do konce září 2023 to přitom bylo možné za určitých podmínek i o pět let dříve.
V období od přiznání předčasné penze do doby dosažení důchodového věku je také nově omezena valorizace procentní výměry. Procentní výměra předčasných starobních důchodů se tedy může poprvé zvýšit až od ledna, jenž následuje po roce, ve kterém jste dosáhli důchodového věku.
Tiskopis s kratší platností
Datum přiznání předčasné starobní penze je možné stanovit nejdříve ode dne uplatnění žádosti o tento důchod (nikoliv tedy zpětně).
Pokud byste si chtěli před účinností říjnové změny „zarezervovat“ původní podmínky ještě na nějakou dobu, můžete do konce září své okresní správě podat tiskopis Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění.
Mějte však na paměti, že zajistí platné podmínky maximálně na 90 dní (dříve to bylo na 180 dní). Během této doby je pak potřeba přijít na okresní správu a sepsat zde formální žádost o předčasný důchod. Nárok na přiznání a výpočet předčasné penze je možné sjednat podle původních pravidel nejdříve k datu podání tiskopisu. Pokud se během zmíněných tří měsíců nedostavíte formální žádost o předčasný důchod sepsat, nic se nestane, tiskopis vás k ničemu nezavazuje. Jen pomáhá rezervovat původní podmínky například v situaci, kdy nemůžete požádat o předčasnou penzi v období platnosti původních podmínek.
Příklad
Pojištěnec uplatnil a doručil dne 24. 9. 2024 tiskopis „Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění“ a dne 6. 11. 2024 (tedy v zákonem stanovené 90denní lhůtě) se dostavil na okresní správu sociálního zabezpečení k sepsání žádosti o předčasný starobní důchod. V rámci volby data přiznání tohoto důchodu může stanovit datum nejdříve od 24. 9. 2024 (s ohledem na uplatněný tiskopis) a nejvýše v březnu 2025 (4 měsíce dopředu ode dne sepisování žádosti o důchod).
Zdroj: Česká správa sociálního zabezpečení
V předčasném důchodu jen přivýdělek
V předčasném důchodu je omezená výše možného přivýdělku. Vaše výdělečná činnost nesmí zakládat účast na důchodovém pojištění. Takže si můžete přivydělat např. jen na dohodu o provedení práce do 10 000 Kč za měsíc nebo v zaměstnání malého rozsahu s příjmem nepřesahujícím 3999 Kč za měsíc). U OSVČ nesmí příjem po odpočtu výdajů přesáhnout tzv. rozhodnou částku, která je letos ve výši 8794 Kč za každý měsíc výkonu samostatné výdělečné činnosti.