Hlavní navigace

Úvěrové registry: Češi si půjčují častěji a více

Sdílet

Gabriela Hájková 25. 8. 2016

Objem dluhu z nově poskytnutých úvěrů se ve 2. letošním kvartálu meziročně zvýšil o 18 % (meziročně o 23,2 mld. Kč). Ke konci pololetí Češi dlužili celkem skoro 1,9 bilionu Kč, což je o 134 miliard více než ve stejném období minulého roku. Počet lidí s dluhem se vyšplhal na 3,06 milionu. Informace vyplývají z údajů Bankovního (BRKI) a Nebankovního registru klientských informací (NRKI).

Novým půjčkám přitom nedominují hypotéky, jak by se dalo očekávat. U krátkodobého dluhu, kde převažují spotřebitelské úvěry, je totiž nárůst víc než pětinový (21 %), zatímco u dlouhodobého dluhu, který zastupují hypotéky a úvěry ze stavebního spoření, činil meziroční růst 17 %.

V průměru si Češi podle statistik registru půjčují stále vyšší částky. Důvodem je fakt, že na jedné straně rostou příjmy domácností a vyšší příjem je zárukou bezpečného půjčení většího objemu peněz ze strany věřitelů a na straně druhé roste i likvidita bank a finančních institucí, tedy množství peněz, které mohou půjčit, myslí si Jiří Rajl, výkonný ředitel NRKI.

Průměrná částka připadající na jednoho klienta s dlouhodobým dluhem podle něj meziročně vzrostla skoro o 92 tisíc na 1,33 milionu Kč (+ 7,4 %). Průměrná částka na klienta s krátkodobým dluhem se pak meziročně zvýšila asi o 9 tisíc Kč na 163 tisíc Kč (+ 6 %).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).