Hlavní navigace

Úvěrové registry: Češi si půjčují častěji a více

25. 8. 2016

Sdílet

Objem dluhu z nově poskytnutých úvěrů se ve 2. letošním kvartálu meziročně zvýšil o 18 % (meziročně o 23,2 mld. Kč). Ke konci pololetí Češi dlužili celkem skoro 1,9 bilionu Kč, což je o 134 miliard více než ve stejném období minulého roku. Počet lidí s dluhem se vyšplhal na 3,06 milionu. Informace vyplývají z údajů Bankovního (BRKI) a Nebankovního registru klientských informací (NRKI).

Novým půjčkám přitom nedominují hypotéky, jak by se dalo očekávat. U krátkodobého dluhu, kde převažují spotřebitelské úvěry, je totiž nárůst víc než pětinový (21 %), zatímco u dlouhodobého dluhu, který zastupují hypotéky a úvěry ze stavebního spoření, činil meziroční růst 17 %.

V průměru si Češi podle statistik registru půjčují stále vyšší částky. Důvodem je fakt, že na jedné straně rostou příjmy domácností a vyšší příjem je zárukou bezpečného půjčení většího objemu peněz ze strany věřitelů a na straně druhé roste i likvidita bank a finančních institucí, tedy množství peněz, které mohou půjčit, myslí si Jiří Rajl, výkonný ředitel NRKI.

Průměrná částka připadající na jednoho klienta s dlouhodobým dluhem podle něj meziročně vzrostla skoro o 92 tisíc na 1,33 milionu Kč (+ 7,4 %). Průměrná částka na klienta s krátkodobým dluhem se pak meziročně zvýšila asi o 9 tisíc Kč na 163 tisíc Kč (+ 6 %).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).