Hlavní navigace

Úroky v USA nemusí příští rok růst tak rychle. Fed se nejspíš mýlí

Sdílet

Řada klíčových ukazatelů začíná signalizovat, že rok 2019 se na finančních trzích může odehrát poněkud jinak, než se očekávalo. Nástroje fed fund futures, Eurodollar Futures a UST 5Y5Y forward naznačují, že se příští rok očekává menší růst sazeb, ačkoli výbor Fedu FOMC očekává tři zvýšení sazeb.

Fed tak podle analýzy Tradecentrum vyprofiloval svůj postoj a započetl rizika synchronizovaného globálního zpomalení. Prezident Minneapolis FED Neel Kashkari opakovaně vyzývá k opatrnosti při zvyšování úrokových sazeb, v úterý řekl, že další utažení by mohlo vyvolat recesi, říká Michal Dvořák, hlavní analytik Tradecentrum.

Prezident Donald Trump znovu kritizoval v úterý Fed a americkou centrální banku označil za „problém“, protože na základě jeho úvah je utahování měnové politiky příliš rychlé, nezohledňuje aktuální rizika a dusí americkou ekonomiku vlivem zvýšení nákladů na korporátní i privátní financování. Z těchto důvodů požaduje nižší úrokové sazby. Prezident New York Fed John Williams uvedl, že americká centrální banka bude držet svou politiku postupného zvyšování úrokových sazeb, ale dodal, že Fed „nepluje“na předem nastaveném kurzu a přizpůsobí měnovou politiku aktuálnímu stavu, ekonomika USA je silná s nízkou inflací, dodává Michal Dvořák.

Viceguvernér Fedu Richard Clarida řekl minulý pátek, že benchmarková krátkodobá úroková sazba USA se blíží k „neutrální“ úrovni a další zvyšování úroků by mělo být „závislé na datech“.

Americký index výroby ISM v říjnu poklesl na šestiměsíční minimum, což vyvolalo znepokojení a obavy ze synchronizovaného globálního zpomalení. Data také ukázala ochlazování výrobní aktivity v EU a Číně, navíc klesající index Baltic Dry, PMI a PPI inflace potvrdily, že čínská ekonomika ztrácí výkonnost.

Pokud Fed rezignuje na dynamiku utahování úrokových sazeb, je podle Tradecentrum pravděpodobné, že ECB plánující první úpravu v září 2019 (i zde je více pochybností, než jistoty, protože inflační data z EU jsou nepřesvědčivá) převezme „kurzotvornou“ roli a snižující se US-EU diferenciál úrokových sazeb zvrátí trend. Pár EURUSD se však pohybuje v dlouhém sestupném kanálu, s technickým dnem blízko parity. Je nepravděpodobné, že by sazby sehrály významnější roli dříve, než dojde k naplnění a vyrovnání na technické úrovni.
ECB není jedinou překážkou v cestě jednotné měny k posílení. Otázkou totiž je, chce-li někdo v EU vůbec silné euro, vezmeme-li v potaz recesi, která už několik měsíců klepe – a nyní pěstmi buší – na dveře; strašák Brexitu, italského deficitu, katalánských snah o autonomii jsou silné faktory tlačící fundamentálně euro dolů. Naopak se zdá, že hrozba US tarifů poněkud „vyvanula“,
uzavírá Michal Dvořák.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).