Hlavní navigace

Únorová nezaměstnanost klesla na 3 %, pomohla teplá zima

Sdílet

Počet lidí bez práce se v únoru snížil o 2653 a nezaměstnanost klesla na 3 %. Zvýšil se naopak počet volných pracovních míst, a to o více než 10 000. Celkem je jich nyní podle ministerstva práce více než 351 624. V evidenci úřadů práce je naproti tomu 227 369 lidí.

Za snížením nezaměstnanosti je především mírná zima, která umožňovala pokračovat v některých pracích, hlavně ve stavebnictví. V nejbližších měsících by nezaměstnanost měla dál mírně klesat díky zahájení sezónních prací. Zejména v druhé polovině roku však lidí bez práce pravděpodobně přibude v souvislosti s očekávaným poklesem ekonomiky. Analytici také vyhlížejí dopady šířící se konoravirové nákazy na ekonomiku. Ta vyvolává paniku na finančních trzích a komplikuje mezinárodní obchod.

V březnu počítáme s dalším snížením podílu nezaměstnanosti na 2,9 % v souladu se sezónními trendy. Další měsíce jsou zatíženy určitou nejistotou související s šířením koronaviru, dopady na trh práce ale přijdou až se zpožděním za jinými makroekonomickými ukazateli, říká hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).