Spočítejte si...

Zavřít

U jakých značek se nejčastěji manipuluje s najetými kilometry?

U ojetých aut dovezených z ciziny patří mezi nejběžněji stáčené značky Ford, Škoda a Volkswagen. Tvoří až 60 % vozů se stočeným tachometrem. Vyplývá to ze zprávy Sdružení na ochranu vlastníků automobilů –SOVA. Z modelů jde nejčastěji o Škodu Octavia, Ford Mondeo a Volkswagen Passat.

Odhadujeme, že z dovážených aut je stočených až 90 %. Ke stáčení dochází převážně během dovozu, aby česká STK při první evidenční kontrole zaznamenala již falešný stav tachometru. Tento stav je poté používán jako jediný údaj o stavu tachometru dostupný v ČR. Doporučujeme se proto soustředit na nákup vozů, které nejsou z dovozu. Také je lepší kupovat auto u prodejců, kteří v kupní smlouvě garantují vrácení peněz v případě odhalení manipulace s tachometrem, radí předseda sdružení SOVA Zbyněk Veselý.

Před koupí ojetého vozu byste se podle Veselého měli zaměřit na kontrolu VIN kódu,  sledovat nebo zda opotřebení vozu odpovídá počtu najetých kilometrů. Větší opotřebení je možné identifikovat například dle stavu interiéru, opotřebovanosti volantu, pedálů, sedačky anebo údajů v řídící jednotce motoru. Důležitá je samozřejmě také kontrola v databázi specializované firmy, poskytující údaje o historii vozidla, jako je například Cebia, upřesnil Veselý.

Jestli vůz, o který máte zájem, nefiguruje v databázi stočených aut SOVA, zjistíte na stránkách Sdružení po zadání VIN. Tipy, jak odhalovat triky prodejců ojetých automobilů najdete v příručce SOVA pro koupi ojetiny.

Většina Čechů očekává v budoucnu větší využití biometrie v bankovnictví Fio banka zavádí u svých karet službu 3D Secure        
V.Mlich
V.Mlich (neregistrovaný) ---.mrp.cz
29. 11. 2016 15:56 Nový

Řešení

Řešením by bylo nařídit před prodejem vynulovat údaj tachometru a stav odhadovat podle jiných příznaků

www,dobreojetiny.cz
www,dobreojetiny.cz (neregistrovaný) 185.5.225.---
5. 12. 2016 16:10 Nový

Trochu pesimistické

Pan Veselý ze "Sovy" je (podobně jako celá "Sova" ) trochu záhadnou postavou.
90 % stočených dovozek je nesmyslný údaj, vlastní reálná data z prověrek řádově stovek ojetých vozidel napovídají, že je to asi 50 %.
Záleží taky kde a od koho kupujete.
Na ohmataný volant či ošlapaný pedál nedejte, obojí lze snadno před prodejem vyměnit.
Skutečný nájezd vozidla musíte buď předem ověřit z dostupných zdrojů (STK, databáze značek - existují-li) nejspolehlivější je však servisní historii včetně kilometrů ověřit v zahraničním servisu, jehož razítko se nachází v servisní knížce ojetiny...
Většinou se tam musí zavolat, předem je dobré poslat VIN a kopii záznamu (mailem, do Německa lépe faxem) a nechat pár hodin prostor k získání informace.
Nepočítejte příliš s tím, že vám někdo odpoví jen na zaslaný e-mail.

Tak šťastnou ruku při nákupu!