Hlavní navigace

Třem čtvrtinám firem chybějí lidé

Sdílet

Ivana Ševčíková 13. 8. 2007

Tři čtvrtiny českých firem mají potíže sehnat nové zaměstnance. Píšou to dnešní Hospodářské noviny, které si nechaly vypracovat průzkum od Hospodářské komory.

Nepamatuji, že by byla o zaměstnance tak velká nouze. Neseženeme ani lidi z venkova, kde nebyla taková nabídka míst, potvrzuje HN šéf mlékáren Madeta Milan Teplý. Zatímco některé společnosti, například Siemens nebo Škoda Auto, by potřebovaly zhruba 500 nových pracovníků, jiným, například bankám, by jich stačilo pár desítek. Nejvíce lidí je zapotřebí v průmyslu, kde je shání 88 procent firem.

Nedostatek zaměstnanců řeší firmy různě. Některé se poohlížejí po zahraničních pracovnících, jiné sázejí na důchodce. Ale téměř 60 procent firem potvrdilo, že nedostatek pracovních sil tlačí na růst mezd. Nedostatek lidí roztáčí platovou spirálu. Kvůli několik zaměstnancům, které chceme dostat či udržet ve firmě, rostou mzdy všem. Před třemi lety byl u nás průměrný plat 20 000, dnes je to 27 000 korun, řekl HN Zbyněk Frolík, ředitel firmy Linet.

Zdroj: ČTK

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).