Tomšík: Negativní úrokové sazby ČNB jsou možné

Viceguvernér České národní banky (ČNB) Vladimír Tomšík se vyjádřil, že ČNB zvažuje nastavení záporných úrokových sazeb, pravděpodobnější jsou však devizové intervence: 

Jsme malá otevřená ekonomika, ve které má smysl za účelem splnění inflačního cíle sledovat vývoj tzv. indexu měnových podmínek (tj. vývoj úrokových sazeb a měnového kurzu). Ve chvíli, kdy již nebudeme dále snižovat sazby, je otázka naprosto na místě. Ale já osobně mám z kurzu velký respekt, neboť objem devizových intervencí a z nich plynoucí aktuální výše kurzu jsou tokové veličiny. Když intervence spustíme a pak přerušíme či zastavíme, tak je vysoká pravděpodobnost, že se výše kurzu (toková veličina) vrátí zpět, uvedl viceguvernér Tomšík pro časopis EKONOM.

Podle něj je jednoduché s intervencemi začít, ale je nutné mít na paměti všechny důsledky s tím spojené. Nicméně já jsem v zájmu naplnění inflačního cíle a stabilizace inflačních očekávání nikdy nevyloučil použití jakéhokoliv prostředku a tudíž jsem připraven podpořit i devizové intervence. Tím však zároveň říkám, že jsem ani nikdy nevyloučil použití dalších nástrojů měnové politiky, jako např. možnosti ovlivnění delšího konce výnosové křivky, dodal Tomšík.

Kolik si stát půjčí v příštím roce? Češi si stěžují na hospodářskou situaci země        
Fxtrader
Fxtrader (neregistrovaný) 89.177.116.---
13. 12. 2012 10:35 Nový

Jo zkurvěte si měnu, to je dobrej nápad blbci.

Jo zkurvěte si měnu, to je dobrej nápad blbci, pak už korunu nebude chtít vůbec nikdo.