Hlavní navigace

Tempo růstu ekonomiky by se mělo zvýšit, ceny zatím ne

Sdílet

Česká ekonomika by měla letos vzrůst o 2,6 %. Inflace by naproti tomu měla zůstat i nadále velmi nízká a proto by měl do konce roku 2015 zůstat zachován i současný kurzový režim České národní banky. Předpokládá to nová prognóza analytiků Raiffeisenbank.

Podle odhadů by se mělo tempo růstu českého hospodářství zvýšit oproti současným 2,3 % na 2,6 %. Výkonnost české ekonomiky na počátku roku překonala očekávání. Růst ekonomiky přitom čerpá ze všech zdrojů. Za zmínku stojí mj. pozitivní vývoj v segmentu malých a středních firem, uvedla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská s tím, že v příštím roce by růst české ekonomiky měl dosáhnout 2,4 %.

Analýza banky také předpokládá, že se inflace udrží na nízkých hodnotách i v následujících měsících. Pokud dojde k nějakému růstu, bude jen velmi pomalý.Vyšší spotřeba a pozvolné oživení růstu mezd nakonec inflaci povzbudí. Její růst ale bude pozvolnější, než jsme původně čekali, řekla Horská. Dodala že letošní průměrná výše inflace by měla dosáhnout 0,8 % a na konci roku by se měla pohybovat na úrovni 1,7 %. 

To bude důvodem, proč by podle analytiků banky měla centrální banka zrušit současný kurzový režim až ve čtvrtém kvartálu 2015. Spekulace na další oslabení koruny jsou zatím bezpředmětné, dodala Horská s tím, že s ohledem na posun konce režimu kontroly kurzu analytici posunuli také první očekávané zvýšení repo sazby na počátek roku 2016.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).