Švýcarský frank posílil o 30 %, bankéři se bojí tisknutí eur

Švýcarská centrální banka uvolnila kurz franku vůči euru, který se držel na hranici 1,2 švýcarského franku za euro. Důvodem je prý plánované kvantitativní uvolňování, které by mohlo vést k dalšímu znehodnocování eura. Výsledkem bylo prudké posilování švýcarského franku, který vůči euru posílil o 30 % až na 0,8 franků za euro, v současnosti je kurz přibližně jeden frank za jedno euro.  Trh to naprosto zaskočilo,  řekl k rozhodnutí centrální banky analytik Jonathan Webb ze společnosti Jefferies. Centrální banka také snížila svou hlavní úrokovou sazbu z mínus 0,75 procent na mínus 0,25 procenta.

Z franku se po pár letech znovu stává měna, se kterou má cenu obchodovat, a spekulovat a peníze tedy zamířily tímto směrem. Otázkou, která se bude řešit až po opadnutí prvotní překotné reakce, je, jak moc je frank atraktivní při sazbách hodně v záporu, komentoval situaci na trhu analytik Patria Tomáš Vlk. Česká národní banka však udržuje stav devizových intervencí a hrozí, že pokud by nastala deflace, pak by přikročila k dalšímu oslabení koruny. Čtěte také: Kam vede cesta tvá, česká koruno?

Máte zmatek v dávkách pro rodiče? Pomůže vám příručka Češi v obchodním domech IKEA utrácejí stále více, chystá se nový obchod        
cml11
cml11 (neregistrovaný) 62.209.192.---
16. 1. 2015 13:19 Nový

Zásah ČNB

Jestli chce ČNB zvýšit inflaci tisknutím nových peněz, tak ať pošle každému kdo platí daně předem určanou sumu. Možná se tím ekonomika zvedne víc, než nakupováním státních dluhopisů.

Kolemjdoucí
Kolemjdoucí (neregistrovaný) 2a02:25b0:aaaa:----:----:----:----:----
16. 1. 2015 13:25 Nový

Snížení hlavní úrokové sazby z mínus 0,75 procent na mínus 0,25 procenta?

Kontrolní otázka: je správné označovat změnu hlavní úrokové sazby z mínus 0,75 procent na mínus 0,25 procenta jako snížení?