Hlavní navigace

Studie: Češi se dostanou na úroveň Německa až v roce 2055

Sdílet

Gabriela Hájková 15. 4. 2015

Ačkoli finanční aktiva domácností po celém světě obecně rostou (v letech 2009 až 2014 o 8 % ročně), v případě Čechů se na úroveň západní Evropy dostane až generace narozená po sametové revoluci. Vyplývá to ze studie Global Wealth Report 2014 společnosti The Boston Consulting Group (BCG).

Soukromá finanční aktiva českých domácností se v předchozích pěti letech zvyšovala průměrně o 6 % ročně. Pomaleji, než bohatly například domácnosti v Polsku a na Slovensku (oboje 8 % ročně)

Hlavní důvod vidíme v nižších tempech růstu českého HDP a také relativně nižším podílu jmění českých domácností v akciích. Češi dávají přednost ukládání peněz v bankách, kterým důvěřují. Jde jim hlavně o to, aby neutrpěli ztráty, říká Vít Pumprla, z BCG.

Podle studie současná generace Čechů do konce svého života příliš nezbohatne. Z hlediska porovnání finančních aktiv domácností vůči HDP jsme sice bohatší než Poláci či Slováci, ale pokud by česká ekonomika rostla v průměru jako dosud a Češi by zhodnocovali své jmění o 4 % ročně, dosáhneme současné úrovně německých domácností v roce 2055. 

Soukromé finanční jmění je ale v Česku rozloženo rovnoměrněji než například v západní Evropě či v USA, dokonce rovnoměrněji než v Polsku či na Slovensku.

Například horních 20 % Čechů drží 63 % z celkového finančního jmění domácností.  Pro srovnání v Polsku je to 68 % a na Slovensku 70 %. Oproti tomu v Německu je tento podíl 72 % a v USA dokonce 94 %. 5 % nejbohatších Čechů pak vlastní 45 % celkového soukromého finančního jmění v zemi, kdežto v Polsku je to 48 %, na Slovensku 49 %, v Německu 52 % a v USA dokonce 77 %, uvádí zpráva o studii, podle které je ale koncentrace bohatství v Česku dána kratším obdobím kumulace finančních prostředků. Zatímco Češi měli na bohatnutí „jen“ 25 let, západní Evropa o 40 let déle.  Více dolarových milionářů zřejmě vzejde až z generace narozené po sametu, myslí si Martin Kálovec z BCG.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).