Hlavní navigace

Stavebnictví se loni dařilo, rostlo třetí rok v řadě

Sdílet

V Česku se loni začalo stavět 38 677 nových bytů, což představuje meziroční nárůst o 17 %. Celkově stavebnictví rostlo už třetí rok v řadě, a to o 2,3 %.

Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) bylo loni v dobré kondici pozemní i inženýrské stavitelství a vývoj v oblasti hodnoty stavebních povolení a zakázek dává naději také do roku 2020.

Většina nových bytů se podle ČSÚ stavěla mimo Prahu, byť v hlavním městě se jejich počet zvýšil dvojnásobně. Dokončování bytové výstavby aktuálně těží z vysokého zahajování v minulých letech. V roce 2019 počet dokončených bytů přesáhl 36 tisíc a přiblížil se hodnotám z období konjunkturních let, kdy bylo dokončováno řádově kolem 40 tisíc bytů, uvádí Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.

V počtu nově stavěných bytů se jednalo už o šestý růst v řadě. Tlak na výstavbu roste hlavně kvůli vysokým cenám nemovitostí, čehož chtějí developeři využít. Situaci s výstavbou ale dlouhodobě komplikuje nepružné a složité vydávání nových stavebních povolení.

Ekonom ČSOB Petr Dufek míní, že boom stavební výstavby sice přišel, ale s velkým zpožděním a nedokáže pokrýt poptávku. Počty nově stavěných bytů stále neodpovídají reálné nebo spekulativní poptávce a už vůbec zatím nestačí na to, aby se alespoň zastavil dosavadní prudký růst cen nemovitostí, míní. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).