Hlavní navigace

Domácnosti, které chtějí topit ekologicky, mohou čerpat státní dotaci

Sdílet

Gabriela Hájková 20. 3. 2009

Ministerstvo životního prostředí spustí od letošního dubna dotační program na obnovu vytápění ekologičtějšími alternativami. Po čtyři roky tak budou domácnosti moci žádat o finanční podporu na projekty zaměřené na obnovitelné zdroje a na energetické úspory při rekonstrukcích budov a v novostavbách. Chystáte-li se tedy zateplovat, nahrazovat neekologické vytápění za nízkoemisní kotle na biomasu a účinná tepelná čerpadla, nebo tato zařízení umístit v novostavbě, je dotace právě pro vás.

Podpora se bude členit na tři oblasti, uvedl mluvčí Ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar. První se bude zaměřovat na úspory energie na vytápění v obytných budovách, druhou oblastí bude výstavba v pasivním energetickém standardu a o dotaci mohou žádat i ti, kteří pro vytápění a ohřev vody využijí obnovitelných zdrojů. Podpora zahrnuje i využití tepelných čerpadel. Vyhlášení programu a zveřejnění podrobných podmínek podpory ministerstvo předpokládá ještě v březnu. Příjem žádostí by měl začít od dubna.

Do administrace programu se předpokládá zapojení finančních institucí (bank, stavebních spořitelen apod.). Žádost tedy bude možné, kromě krajských pracovišť Státního fondu životního prostředí, podávat také na pobočkách těchto institucí, informuje ministerstvo s tím, že pokud zájemce požádá o dotaci na více opatření, bude tak moci učinit jednou žádostí. Některé kombinace opatření, například zateplení a výměna zdroje, budou navíc zvýhodněny dotačním bonusem.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).