Hlavní navigace

Start Energetické burzy Praha je stanoven na 17. července 2007

Sdílet

Energetická burza Praha by měla zahájit obchodování 17. července 2007. Na včerejší tiskové konferenci to řekl pan Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha. Od oficiálního oznámení záměru vybudovat Energetickou burzu Praha přitom uběhlo necelých 7 měsíců.

Předmět obchodování:
Předmětem obchodování budou kontrakty na dodávky elektrické energie. Již první obchodní den budou pro účastníky trhu připraveny celkem tři produkty – fyzická dodávka elektrické energie na měsíce říjen, listopad a prosinec 2007 – dodávané v zatížení základním (dodávka 24 hodin denně 365 dní v roce) a špičkovém (dodávka jen v době špičky). 25. července pak bude uveden i speciální dvouletý produkt. Jedná se o spojení dvou sérií ročních futures na roky 2008 a 2009 v základním zatížení, přičemž cena roku 2008 bude zafixována a cena roku 2009 bude obchodována.

Jak bude obchodování vypadat?
Obchodování bude probíhat v eurech a bude ho zajišťovat plně elektronický obchodní systém AOS, který je plně kompatibilní s ostatními systémy Burzy cenných papírů Praha. Centrální protistranou všech obchodů bude společnost Central Counterparty, a.s. Burza bude garantovat vypořádání obchodu prostřednictvím clearingových bank, které jsou v současné době čtyři (Komerční banka, ČSOB, Česká spořitelna a HVB Bank), ale do začátku obchodování by se k nim měla přidat další.

Jaký přínos by mohla mít Energetická burza Praha pro konečné zákazníky?
Obchodování elektrické energie na Energetické burze Praha pravděpodobně povede k rozšíření nabídky různých tarifů pro konečné zákazníky a umožní fixaci ceny elektrické energie na dobu delší než jeden rok. Znalost velkoobchodních cen a jejich vývoje pak umožní konečným zákazníkům činit kvalifikovaná rozhodnutí ohledně zajištění proti pohybu cen elektrické energie a toto zajištění realizovat.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).