V exekučním řízení se ocitá stále více důchodců. Vyplývá to ze zprávy České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), která k 31. prosinci 2014 prováděla exekuční srážky u 75 315 důchodů. To je o 4300 lidí srážek více než v prosinci předchozího roku.
Za leden až prosinec 2014 poukázala ČSSZ na účty oprávněných a exekutorů částku 1 527 884 000 Kč.
Narůstá i počet podání souvisejících s exekuční agendou. S každým podáním se úřad musí vypořádat. Za loňský rok jich ČSSZ obdržela přes jeden milion, meziročně se jejich počet zvýšil o téměř 75 tisíc,
uvádí zpráva ČSSZ.
Exekuční srážky se provádí ze všech druhů důchodů, tedy ze starobních, invalidních a pozůstalostních a rovněž příplatků k důchodu. Není výjimkou, že u jednoho důchodce eviduje ČSSZ ne pouze jeden, ale dva nebo dokonce několik exekučních příkazů,
informuje ČSSZ s tím, že u více než 40 tisíc důchodů zase eviduje exekuční titul, ale protože důchod nedosahuje tzv. zabavitelné výše, nemůže exekuční srážku zařídit.
To však neznamená, že by těmto důchodcům dluh zanikl. Pokud ho ti neuhradí jiným způsobem, musí ho ČSSZ evidovat až do doby, kdy se důchod zvýší na úroveň, kdy bude možné z něj nějaké peníze strhnout nebo se změní počet vyživovaných osob u důchodce tak, že je možné srážku učinit.
ČSSZ musí provádět srážky na základě doručeného exekučního příkazu (přesněji na základě nařízení výkonu rozhodnutí soudem, správního řízení, exekučního příkazu soudního exekutora, konkurzního nebo insolvenčního řízení). O zahájení exekučních srážek zasílá správa sociálního zabezpečení příjemcům důchodu písemné oznámení, ve kterém je uvedeno i číslo jednací exekučního titulu a vydávající orgán. Písemnou informaci zasílá také v případě, že kvůli nezabavitelné výši důchodu exekuční srážku nemůže provést.