Hlavní navigace

Spořka zkomplikuje podmínky u spořicího účtu. Bonusovou část sazby si budete muset zasloužit

10. 1. 2024

Sdílet

Spoření, šetření, úspory, peníze Autor: Měšec.cz s využitím DALL-E

Česká spořitelna 26. ledna zavede u svého spořicího účtu poměrně komplikované  podmínky. Nejvyšší úročení i nadále ponechává na 5 % p.a., na tuto sazbu ale zdaleka nedosáhnou všichni. 

Základ ve výši 3 % ročně získají klienti s Plus účtem, na vyšší zhodnocení pak dosáhnou jen ti, kteří podle měřítek daných bankou dbají na své finanční zdraví, nebo si „koupí odpustek“ a budou takoví, jaké je banka chce mít. To v tomto případě znamená, že budou využívat bankovnictví George a budou s bankou aspoň minimálně pravidelně investovat.

Na tomto místě je ještě nutné upozornit, že námi zmiňovaný základ ve výši 3 % je tvořen základní sazbou 1,5 % p.a. a bonusem ve výši 1,5 % ročně. Bonus je prostě akční nabídka banky, ničím nepodmíněná, ale s dočasnou platností. Platí od 26. ledna do odvolání.

Od 26. ledna 2024 se tedy bude úročení řídit následujícími pravidly:

 • klienti, kteří nemají Plus účet, budou mít Spořicí účet se sazbou 0,2 %,
 • sazbu ve výši 3 % ročně získají klienti s Plus účtem bez bankovnictví George,
 • na vyšší zhodnocení, tedy od 3 % do 4,8 % ročně, budou moci dosáhnout jen klienti s Plus účtem, kteří zároveň využívají digitální bankovnictví George (individuální sazba nad rámec zmíněných 3 % v rozmezí 0,1 % až 1,8 % bude záviset na velikosti finanční rezervy uložené u Spořky nebo jinde – o tom musíte banku informovat),
 • na nejvyšší sazbu 5 % ročně bez posuzování finančního zdraví dosáhnou klienti s Plus účtem, bankovnictvím George a pravidelným pokynem k investování u České spořitelny aspoň ve výši 300 Kč měsíčně.

Individuální sazba nad základ zmíněná ve třetí odrážce, s níž zákazník dosáhne na spořáku na zhodnocení od 3 do 4,8 % ročně, se má stanovovat zcela individuálně. Primárně se stanovuje podle výše a rozložení finanční rezervy na běžném a spořícím účtu, které má klient ve Spořitelně. Klienti, kteří mají většinu svých peněz na běžném účtu, budou mít nižší úročení než ti, kteří mají většinu peněz na spořáku. Úročení pak individuálně roste podle toho, jakou část rezervy přesunuli na spořící účet. Sekundárně ale přihlížíme také k tomu, jaká je míra zadlužení klienta, vysvětlil nám podrobněji mluvčí banky Filip Hrubý.

Ten také dodal, že nejvyšší úročení budou mít vždy ti, který se Spořkou pravidelně investují alespoň 300 Kč měsíčně, protože pravidelné investice banka považuje za jeden z nejefektivnějších nástrojů na tvorbu dlouhodobé rezervy a posilování finančního zdraví.

Česká spořitelna mění ceny. Velký přehled změn a tipy, jak se vyšším poplatkům vyhnete Přečtěte si také:

Česká spořitelna mění ceny. Velký přehled změn a tipy, jak se vyšším poplatkům vyhnete

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 10. 1. 2024 17:20

  Roundup

  Masochismus klientů spořky je jak vidět bez hranic, jestli jsou ochotni tohle strpět.
  Proč by proboha měl někdo plnit nějaké podmínky a získat s velkou slávou úrok 5%, když jinde může mít stejně pojištěné = stejně bezpečně úročené peníze za úrok 6% a bez podmínek a jakýchkoli omezení?

  Co by mě mělo jako jejich neklienta přimět k tomu, abych si u nich založil účet?
  To, že bych ze sebe musel dělat šaška a něco plnit? Proč bych to proboha dělal, pokud jinde dostanu bez podmínek víc? Tohle normálního člověka přece musí odradit.

  Obávám se, že tohle není zaměřeno na logicky a ekonomicky smýšlející a vzdělané zákazníky, ti jdou jinam. Tohle je zaměřeno na jednoduché klienty, kteří berou to co vidí, aniž nad tím přemýšlí, zda je to výhodné.

 • 11. 1. 2024 8:39

  Franta Fous

  A co takhle Fio s úrokem 5,5% do zůstatku 200 tisíc Kč bez dalších podmínek? Nebo Creditas - zatím 5,6% do zůstatku 0,5 mil. Kč. A kdo má víc jak čtvrt miliónu, tak může slyšet na nabídku banky Air bank s úrokem zatím nově 6%.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).