Většina českých rodin se snaží v oblasti rodinných financí najít rovnováhu mezi transparentností a soukromím. Pro některé páry jsou finance zdrojem nečekaného napětí. Vyplývá to z průzkumu Air Bank, podle kterého mají být rodinné finance úzce propojené s dynamikou vztahu.
Velká většina účastníků průzkumu (84 %) uvedla, že jsou s jejich správou financí spokojeni. Respondenti chtějí mít přehled o výdajích, ale nefandí složitým pravidlům a nechtějí mít pocit, že jsou jejich finance pod drobnohledem.
Z oslovených rodin 42 % finance sdílí, 45 % párů nemá vzájemný přístup k účtům a 12 % finance zásadně nesdílí.
Peníze mohou být v partnerských vztazích i zdrojem napětí a nejčastěji uváděným důvodem nespokojenosti bývá nerovné postavení v přístupu k účtům – například když je jeden z partnerů disponentem účtu druhého, ale naopak to neplatí,
vysvětlil Petr Šmíd, vedoucí oddělení Výzkum trhu v Air Bank.
Z průzkumu vyplynulo, že lidé nejčastěji volí tři různé modely hospodaření. Jedni mají účty striktně oddělené a podle potřeby se domlouvají na placení společných výdajů.
Jiní kombinují společný účet pro domácnost s vlastními soukromými účty, které už si spravují podle svého.
Další páry mají finance zcela propojené a všechny výdaje sdílí. Tento model nejčastěji volí páry v dlouhodobém vztahu nebo páry s dětmi.
Přístup k rodinným financím se podle Šmída obvykle vyvíjí v závislosti na životních událostech. Prvním milníkem bývá sestěhování, kdy se stanovují pravidla společného hospodaření. Další změna přichází s hypotékou, která už obvykle vede k užšímu propojení financí a vyšší kontrole výdajů. Změnu dynamiky přinesou děti, a to i do financí. Páry řeší, kdo bude hlavním živitelem a jak budou výdaje rozdělené.
Češi chtějí ve správě rodinných financí jednoduchost, férovost a svobodu. Zároveň hledají způsob, jak je spravovat efektivně a bez stresu. Náš průzkum ukazuje, že sdílení peněz je v partnerských vztazích především otázkou důvěry a jasně nastavených pravidel,
dodal Šmíd s tím, že lidé chtějí finance spravovat jednoduše, férově a bez komplikací, s důrazem na snadný přehled o výdajích, možnost spravedlivého dělení nákladů a zachování soukromí. Zároveň ale rostou požadavky na flexibilitu, aby bylo v případě potřeby možné finance snadno „odpojit“ a změnit systém tak, jak životní situace vyžaduje.