Hlavní navigace

SOS zažalovalo úvěrovou společnost Finpomoc.cz

Sdílet

Ivana Ševčíková 25. 7. 2007

Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) podalo žalobu na úvěrovou společnost Finpomoc.cz, která se ve svém podnikání často dostává do rozporu se zákonem. Finpomoc.cz je úvěrová společnost, která se zabývá poskytováním spotřebitelských úvěrů ve výši od 10 000 do 40 000 Kč.

SOS nejvíce vadí praxe sjednávání rozhodčích doložek o mimosoudním řešení sporů, kdy je k řešení každého sporu povolána 1. moravská rozhodcovská společnost, s.r.o. Jan Šulc, právník SOS, který se touto kauzou zabývá, vysvětluje: Celý proces je velmi netransparentní a vzbuzuje mnoho pochybností o legálnosti a korektnosti řízení. Rozhodčí řád upravující pravidla řízení není součástí úvěrových smluv. Spotřebitel tak nemá možnost se s nimi při podpisu smlouvy seznámit.

Dalším problémem je skutečnost, že volba rozhodce závisí pouze na rozhodnutí jedné smluvní strany a spotřebitel se jí musí podřídit. Navíc rozhodčí nález ve sporech, jejichž předmět nepřesahuje hodnotu 3 000 eur, se vydává bez nařízení ústního jednání a není ani třeba jej odůvodňovat. Řízení je jednoinstanční, není tedy možný opravný prostředek.

Zdroj: tisková zpráva SOS

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).