Hlavní navigace

SOS varuje před úvěry z kreditky za dvě procenta

Sdílet

Jiří Hovorka 14. 12. 2010

Vánoce jsou pro mnohé z nás tradičně také časem zadlužení. V této souvislosti varuje Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) před dvěma konkrétními praktikami na úvěrovém trhu.

V prvním případě varuje před nabídkami kreditních karet, u nichž je úroková sazba úvěru uváděna nikoli ročně ale měsíčně. Hodnoty kolem 2 % pak vypadají skutečně lákavě, roční úrok se ale v takovém případě dostane nad hranici 20 %. SOS doporučuje spíše sledovat údaj o RPSN (tedy celkových nákladech půjčky).

V druhém případě varuje před splátkovým prodejem nabízeným přímo v prodejnách. Velmi často se setkáváme s případy, kdy prodávající nabízí slevy, pokud bude zboží financováno z úvěru. Zde je třeba přepočítat, zda je v konečném důsledku sleva skutečně slevou. Například, pokud prodávající sleví zboží při nákupu na úvěr o 10 procent a úvěr bude přeplacen o 20 procent, stává se opět nákup za hotové finanční prostředky atraktivnější, dodává právní poradce Sdružení obrany spotřebitelů Praha a Středočeský kraj – Spotřebitel.net Miroslav Huml.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).