Hlavní navigace

Softwarové pirátství připravilo vloni firmy v Česku o 3,6 miliardy

Sdílet

Jiří Hovorka 12. 5. 2010

I když již druhým rokem za sebou klesá podíl pirátského software používaného v Česku o rovný procentní bod, stále je hodnota pirátsky používaného softwaru nezanedbatelná. V Česku se v roce 2009 užívalo nelegálně 37 % softwaru. V důsledku přišli výrobci softwaru kvůli pirátství v Česku o tržby v hodnotě 3,6 miliardy korun, upřesňuje Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA

Uvedené závěry vyplývají ze sedmé výroční Celosvětové studie softwarového pirátství, kterou včera zveřejnila protipirátská organizace BSA (Business Software Alliance), jež zastupuje softwarové firmy z celého světa.

Podle uvedené studie je Česko na pomyslném žebříčku zemí světa s nejnižší mírou softwarového pirátství na 13. místě. Průměr EU činí 35 %,  celosvětový průměr je 43 %. Nejnižší celosvětovou mírou počítačového pirátství se mohou pochlubit Spojené státy (20 %), Japonsko (21 %) a Lucembursko (21 %).Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 12. 5. 2010 14:14

    Muff (neregistrovaný) ---.180.broadband12.iol.cz

    Pan Hlaváček se zas nadýchal čersvého jarního vzduchu až ho to omámilo. Aneb další zavádějící čísla. :) Firmy o uvedenou částku samozřejmě nepřišly. Neznám prakticky žádnou firmu, která by si v dnešní době certifikací, auditů ale i v rámci profesionality „lajznula“ používat nelicencovaný software. A pokud, tak se jedná jen o pár procent. Problém je spíše v těch firmách a obchodnících. Spousta lidí nakupuje např. hry v zahraničí, jelikož je to i s dopravou vyjde stále levněji.. tady nějaké ztráty chápu, ale to je problém spíše těch našich firem nikoliv pirátství. Ale na druhou stranu, když už i mrkvosoftu došlo, že pokud bude prodávat např. office pro domácnosti za přijatelné ceny, že to s tím pirátstvím nebude až tak zlé než když bude trvat na „bussines“ cenách.. :)
    A k těm nesmyslným ztrátám.. když na to někdo nemá, tak si to prostě nekoupí i kdyby to pirátit nešlo…

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).