Hlavní navigace

Krok proti korupci? Sněmovna podpořila omezení anonymních akcií

Sdílet

Gabriela Hájková 20. 2. 2013

Sněmovna schválila omezení anonymních akcií. Vláda si od nové právní úpravy slibuje snadnější rozkrývání případů praní špinavých peněz či korupce. 

Pokud zákon projde i Senátem, budou muset firmy akcie zapsat do centrálního depozitáře nebo je ukládat v listinné podobě u bank. V opačném případě se akcie na doručitele změní v akcie na jméno.

Sněmovna nepodpořila návrh poslance Suchánka, podle kterého by již vydané anonymní akcie existovaly dál v nezměněné podobě a od příštího roku už by nebylo pouze možné takto emitovat nové cenné papíry. Vlastníky by musely rozkrývat firmy, které budou usilovat o veřejné zakázky. Hlasováním neprošel ani pozměňovací návrh Věcí veřejných. 

Podle některých poslanců je však návrh příliš benevolentní a chybí v něm právě povinnost firem, které se uchází o veřejnou zakázku, rozkrývat své vlastnické vztahy. Server iDNES.cz upozornil také na to, že pokud podle nové právní úpravy bude chtít firmy skryta, stačí ji deklarovat, že akcie jsou vlastněny společností registrovanou na Kypru, jehož pravidla umožňují skutečné vlastníky skrýt. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).