Hlavní navigace

Sněmovna by se v pátek měla zabývat zákazem kouření v restauracích

Sdílet

Jiří Velinský 24. 10. 2008

Schůze sněmovny, kterou ve středu přerušilo hlasování o důvěře vládě, pokračuje v pátek projednáváním návrhu zákazu kouření v restauracích. Zákonodárci by se měli dále zabývat rozšířením mýtného pro automobily nad 3,5 tuny, církevními restitucemi, radarem a přímou volbou prezidenta.

Poslanci by měli rozhodnout o zákazu kouření v restauracích. Původní návrh měl úplně zakázat kouření ve všech restauračních zařízeních, dopravních prostředcích, krytých nástupištích a na veřejných prostorách. Poslanci ale vytvořili velké množství pozměňovacích návrhů, v němž se přestali orientovat. Zákon proto vrátili výborům. Hospodářský výbor v září rozhodl, že sporné kouření v restauračních zařízeních nebude omezovat vůbec, a případné zpřísnění nechá na návrzích poslanců.

Poslanci projednají rozšíření mýtného i pro automobily těžší než 3,5 tuny. Dosud se povinnost týká pouze kamionů od 12 tun. Hlavním důvodem má být sjednocení přístupu s Evropskou unií. Pokud by návrh prošel, měly by dodávky a avie začít platit mýtné od ledna příštího roku. Podle ministra dopravy Aleše Řebíčka (ODS) by dopravci neplatili paušální mýto, ale pouze poplatky za skutečně projeté kilometry na dálnicích. Malých náklaďáků, kterých se povinnost bude týkat, je na českých silnicích odhadem kolem 150 000.

Poslanci se po několika měsících budou zabývat vyrovnáním s církvemi, takzvanými církevními restitucemi. Projednávání zákona zastavili v prvním čtení lidé okolo Vlastimila Tlustého (ODS), kteří požadovali doplnění zákona o přesný výčet vydaného majetku. Podle vládního návrhu by stát církvím vydal zhruba třetinu zabaveného majetku, za zbylé nemovitosti by zaplatil 83 miliard korun. Suma by se splácela po dobu 60 let, takže i s úroky se celková výše náhrad vyšplhá na 270 miliard korun. Zatímco ministr kultury Václav Jehlička (KDU-ČSL) od začátku tvrdil, že jde o vydařený kompromis, poslanec Vlastimil Tlustý (ODS) jeho projednávání zablokoval v dubnu už v prvním čtení. Požadoval detailní výpis všech vydaných pozemků či staveb a přesné ocenění zbylých nemovitostí, které vláda církvím vyplatí. Poté, co kabinet přibližný výpis doplnil, obvinil Tlustý vládu, že církevní majetek nadhodnotila o 66 miliard korun.

Poslanci by měli rozhodnout o umístění amerického protiraketového deštníku i o smlouvě o pobytu amerických vojsk na českém území. Pokud Češi smlouvu podepíší, slibují spojené státy na oplátku přednostní ochranu České republiky při případném útoku. Kromě toho je ve smlouvě uvedeno, že protiraketový systém by se měl postupně začlenit do systému NATO. Dále dokument řeší bezpečnostní opatření v okolí a uvnitř základny, majetkové poměry, stavební řízení, ochranu životního prostředí a podmínky pro používání radarové stanice.

Razantně proti ratifikaci smluv stojí komunisté a ČSSD. Zelení, lidovci i ODS jsou většinou pro, všechny vládní strany mají ovšem ve svých řadách poslance, kteří s podporou váhají. Proti umístění radaru na území Česka se zvedla vlna nesouhlasu, a to zejména u lidí, kteří žijí v Brdech. Smlouvu o radaru schválila vláda letos 21. května na zasedání v Teplicích. Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová ji v Praze podepsala 8. července.

Sněmovna se bude rovněž zabývat návrhem omezení jízdy kamionů. Předloha poslankyně Věry Jakubkové (SZ) počítá se zákazem jízdy vozidlům nad 7,5 tuny i v sobotu, a to od 07:00 do 13:00, o prázdninách až do 19:00. V pátek by kamiony nesměly vyjet od 15:00 do 18:00. V neděli a v ostatní dny pracovního klidu by na silnice nesměly v době, která by začínala půlnocí a končila 22:00, a to po celý rok. Současná úprava zakazuje vyjíždět kamionům v neděli a ve státní svátky od půlnoci do 22:00. V období prázdnin kamiony na dálnice nemohou v sobotu od 07:00 do 20:00 a v pátek v době od 17:00 do 21:00.

Poslanci projednají i návrh volby prezidenta lidem, nikoliv parlamentem. Zákon by změnil ústavu a přímou volbu upravil. Návrh ČSSD na přímou volbu hlavy státu předpokládá, že lidé by měli možnost nominovat své kandidáty, pokud by pro něj sehnali 10 tisíc podpisů. Kandidovat by směl člověk starší 40 let a k prezidentským volbám by mohli jít všichni občané starší 18 let.

Zdroj: MediaFax

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).