Hlavní navigace

Slovensko oficiálně požádalo o euro

Sdílet

Redakce 9. 4. 2008

Slovensko na rokovaní ministrů financí zemí Evropské unie ve slovinském Brdu oficiálně požádalo evropské instituce o zhodnocení připravenosti přijmout euro 1. ledna příštího roku.

Ministr financí Ján Počiatek a guverner Národnej banky Slovenska Ivan Šramko požádali Evropskou komisi a Evropskou centrální banku (ECB), aby zhodnotily plnění maastrichtských kriterií potřebných pro přijetí nové společné měny. Eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Joaquín Almunia a prezident ECB Jean-Claude Trichet se o šanci Slovenska vstoupit do eurozóny v plánovaném termínu vyjádřili pozitivně. Potvrdili, že podle současného stavu se se vstupem Slovenska do eurozóny počítá.

Optimistou je i ministr financí Slovenské republiky Ján Počiatek. Podle něj je statistická pravděpodobnost, že Slovensko přijme euro příští rok, i nadále 90-procentní.

Evropská komise a Evropská centrální banka předloží 7. května konvergenční správy pro země EU, které prozatím euro nezavedly. Mezi nimi bude i zpráva hodnotící připravenost Slovenska. Pokud bude pozitivní, Slovensko sa stane 16 členem eurozóny. Konveregenční kurz bude jasný v polovině roku.

Zdroj: euromena.sk

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).