Hlavní navigace

Skotové chtějí být nezávislí. Znervózňují trhy i Evropskou unii

Sdílet

Gabriela Hájková 18. 9. 2014

Dnes večer budou známy první odhady výsledků referenda o nezávislosti Skotska. Pokud pro odtržení bude většina, dá se čekat vyšší nervozita na trzích. 

Skotové si přes přání být nezávislým národem chtějí zachovat měnovou unii s Británií. Londýn toto ale odmítá. Proto může Skotsko přijmout libru proti vůli Londýna a připravit se tak o vliv na měnovou politiku nebo přijmout za cenu vysokých nákladů vlastní měnu. Skotská ekonomika je malá a hodně orientovaná na finance a těžbu ropy – nová měna by tedy pravděpodobně byla hodně nestabilní. Pokud by Skotové chtěli zajistit kvůli stabilitě úspor alespoň dočasně stabilní kurz k libře, museli by si nakonec zvyknout na znatelně vyšší úrokové sazby. Pokud by skotské banky měly ztratit přístup k Bank of England již během přechodného (18měsíčního) období, budou se poměrně rychle stěhovat na jih do Londýna, myslí si Jan Bureš, hlavní ekonom Ery.

Podle kterého je druhou velkou otázkou dělení vládního dluhu a stav veřejných rozpočtů. Pokud by se dluh dělil podle počtu obyvatel a ropná pole podle geografické příslušnosti, pohybují se odhady skotského veřejného dluhu od 80–90 % HDP. Což na malou otevřenou ekonomiku s nejistým měnovým režimem není vůbec málo, uvádí Bureš s tím, že postoj ratingových agentur ke Skotsku bude pak záležet na tom, jak rychle se sporné otázky nové měny a rozdělení ropy a dluhu vyřeší.

Třetí neznámou je podle ekonoma také ochota podnikatelů zůstat v nejistém skotském prostředí nebo naopak přesun do Británie ve velkém, což by pro malou skotskou ekonomiku byla další nevýhoda.

Kromě všeho zmíněného může odtržení Skotska znervózňovat i zástupce EU v tom smyslu, že Skotové jsou ve Velké Británii považováni za větší stoupence EU než zbytek země. Premiér David Cameron slíbil, že pokud bude v roce 2017 stále ve vládnoucí straně, vyhlásí referendum o setrvání Británie v EU. Čtyři miliony chybějících skotský hlasů už by v referendu mohly znamenat problém, protože mezi Brity posilují euroskeptici. Vystoupení Británie z EU je pro ni nežádoucí kvůli 15% britskému podílu na unijní ekonomice. EU by tak mohla přijít o jednoho ze svých ekonomicky nejsilnějších členů, který dodává unii stabilitu, na rozdíl od některých jižních států, které se potýkají s výraznými ekonomickými problémy, varuje Václav Pech, analytik z Broker Trustu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).