Sezónní vlivy zvýšily nezaměstnanost. Na jedno místo je 13 uchazečů

V listopadu v Česku nezaměstnaných přibylo. Podle statistik ministerstva práce a sociálních věcí míra registrované nezaměstnanosti v listopadu vzrostla oproti předchozímu měsíci o 0,1 procentního bodu, a to na rovných osm procent. V listopadu 2010 vykazovala míra nezaměstnanosti 8,6 %. Celkový počet uchazečů o zaměstnání se v průběhu listopadu 2011 zvýšil na 476 404.

Počet uchazečů o zaměstnání se během listopadu zvýšil o 5786, za poslední rok se ale jejich počet snížil o více jak 30 tisíc. Na sezónně očištěné bázi jsme zaznamenali stagnaci, říká analytik Komerční banky Miroslav Frayer a dodává: Listopadové zvýšení nezaměstnanosti bylo způsobeno sezónními vlivy, kdy v závěru roku dochází k propouštění pracovníků ve stavebnictví či zemědělství. Při pohledu na tvorbu nových pracovních míst je také patrné, že se situace na trhu práce začíná opět zhoršovat. Počet volných pracovních pozic se v listopadu snížil o 1900 a v relaci k počtu uchazečů připadá na jedno volné místo 12,9 uchazeče. Navíc tato hodnota již třetí měsíc v řadě roste.

Zlepšení situace pravděpodobně nepřinesou ani příští měsíce. Ani pohled do budoucna nezavdává velkému optimismu. Nervozita kolem budoucího vývoje v Evropě brzdí firmy v nabírání nových zaměstnanců i v růstu platů stávajících pracovníků. Proto nás i na jaře zřejmě čeká další zvyšování nezaměstnanosti, analytik společnosti Home Credit Michal Kozub.


Nemáte internet? Levnější transakce přes internet zařídíte na Finančním centru Dávky úrazového pojištění se sníží méně, než se předpokládalo