Hlavní navigace

Sezónní vlivy zvýšily nezaměstnanost. Na jedno místo je 13 uchazečů

Sdílet

Jiří Hovorka 8. 12. 2011

V listopadu v Česku nezaměstnaných přibylo. Podle statistik ministerstva práce a sociálních věcí míra registrované nezaměstnanosti v listopadu vzrostla oproti předchozímu měsíci o 0,1 procentního bodu, a to na rovných osm procent. V listopadu 2010 vykazovala míra nezaměstnanosti 8,6 %. Celkový počet uchazečů o zaměstnání se v průběhu listopadu 2011 zvýšil na 476 404.

Počet uchazečů o zaměstnání se během listopadu zvýšil o 5786, za poslední rok se ale jejich počet snížil o více jak 30 tisíc. Na sezónně očištěné bázi jsme zaznamenali stagnaci, říká analytik Komerční banky Miroslav Frayer a dodává: Listopadové zvýšení nezaměstnanosti bylo způsobeno sezónními vlivy, kdy v závěru roku dochází k propouštění pracovníků ve stavebnictví či zemědělství. Při pohledu na tvorbu nových pracovních míst je také patrné, že se situace na trhu práce začíná opět zhoršovat. Počet volných pracovních pozic se v listopadu snížil o 1900 a v relaci k počtu uchazečů připadá na jedno volné místo 12,9 uchazeče. Navíc tato hodnota již třetí měsíc v řadě roste.

Zlepšení situace pravděpodobně nepřinesou ani příští měsíce. Ani pohled do budoucna nezavdává velkému optimismu. Nervozita kolem budoucího vývoje v Evropě brzdí firmy v nabírání nových zaměstnanců i v růstu platů stávajících pracovníků. Proto nás i na jaře zřejmě čeká další zvyšování nezaměstnanosti, analytik společnosti Home Credit Michal Kozub.


Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).