Hlavní navigace

Šetřit se nebude, ekonomové se nad novým rozpočtem chytají za hlavu

Sdílet

Gabriela Hájková 10. 12. 2009

Po celodenním jednání schválili včera večer poslanci rozpočet na příští rok. Původní návrh počítal se schodkem ve výši 163 mld. Kč. ČSSD ale, zejména za podpory komunistů, protlačila sněmovnou pozměňovací návrhy, prostřednictvím kterých navýšila peníze na platy státních zaměstnanců, na provoz sociálních služeb a na přímé platby zemědělcům. Levice ukázala, že nevnímá tak ostře potřebu dostat deficit pod kontrolu – stále dle mého žije v bájném „Zdroje jsou“, uvedl Martin Lobotka z České spořitelny.

Vláda při schvalování ČSSD vyčítala skryté navyšování schodku, protože strana chce brát prostředky ze státního dluhu nebo důchodů, které ale stát stejně bude muset zaplatit. Úsporný balíček ministra financí Eduarda Janoty tak byl podstatně nabourán. Ten uvedl, že za současné politické situace nelze zásadnější změny ve veřejných financích provádět. Ačkoliv byla ODS původně pravděpodobně přesvědčena, že rozpočet nepodpoří, na apel Jana Fischera, který varoval před rozpočtových provizoriem jako ještě horší variantou, strana nakonec vyšla rozpočtu vstříc.

Včerejší schválení rozpočtu bylo doslova fraškou, pozměňovací návrhy jsou z ekonomického hlediska poměrně zbytečné a jen nafukují deficit. Jednání o rozpočtu ukázalo, že současné  problémy se neřeší a jen se přesouvají do budoucnosti, sdělil serveru Měšec.cz Boris Tomčiak, analytik ze společnosti Colosseum

Změny státního rozpočtu považuji za velmi nešťastné a problematické a to používám velmi eufemické přirovnání. Schválený státní rozpočet díky prosazeným návrhům levice záměrně zkresluje realitu, protože zvyšuje deficit asi o 12 mld. na 175 mld., v důsledku toho, že navýšení výdajů jde na vrub mandatorním výdajů, které stát musí zaplatit  také.
Bohužel levice a především ČSSD se rozhodla nic ponechat náhodě před parlamentními volbami a nedbala se hrozby ohrožení stability a důvěryhodnosti ČR obzvláště v současné krizové době…a nebo stále ještě nepochopila vážnost situace,
vyslovil pro server Měšec.cz svůj nesouhlas také Petr Sklenář ze společnosti Atlantik.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 10. 12. 2009 16:11

  milan (neregistrovaný) ---.morava.adsl-llu.static.bluetone.cz

  strašně rád bych věděl ,kde dnes ti chytří ekonomové byli dodnes a také,že jim dříve ty deficity tak zase moc tak nevadily.Nezdá se Vám,že dnes jsou nějak moc chytří?Až už je to zadlužení dost neůnosné,tak ze sebe dělají chytráky,škoda ,že tak chytří nebyli už dříve.A já už v ty jejich prognozy moc nevěřím.A myslím,že krize hned tak neskončí,k tomu stačí obyčejný selský rozum

 • 11. 12. 2009 3:14

  hm.. (neregistrovaný) 213.167.96.---

  …a ze ti to driv nevadilo? kdyz Sobotka rozdaval , asi jsi neposlouchal kdyz se mluvilo o tom, ze by se melo setrit na horsi casy , o potrebe penzijini reformy atd…

 • 11. 12. 2009 9:10

  : (neregistrovaný) 193.86.121.---

  Zajímalo by mne, za kolik takoví analytici dělají. Oni asi nebudou cítit o 4 tisíce nižší platy tak, jako cítí člověk průměrný plat snížený o tisícovku. A to na průměr 2/3 lidí nedosáhne, takže u mnohých jsou příjmy ještě nižší. Částky nutné k uspokojení základních lidských potřeb jsou ale u různých příjmových kategorií obdobné, očekává se jejich dost citelný růst v příštím roce a jak vidím, mnozí zdražují již v předstihu nyní, aby to po 1.1. tak nekřičelo.
  Ač komunisty nemusím, vidím, že se snaží dělat něco pro obyčejné lidi, ne vyzvihovat modrou krev a dělat bohaté ještě více bohatými, jak to dělá jistá strana, co má slovo demokracie dokonce v názvu. Ono „bájné „Zdroje jsou“,“ je skutečně pravdou, jen by se nesměly státní a evropské peníze vycmrndávat na skutečné kocourkovské nesmysly, které nezajistí žádný růst ničeho. Jen zmizí v kapsách bohatých a mocných, kteří v tom „umí chodit“.
  Co se týče „rozdávání panem Sobotkou“, tak neuniformovaným státním zaměstnancům po 3 – 4 roky nepřidával a ještě sebral jedinou „vymoženost“ – polovinu 13. platu, to byla ekonomika ještě našlápnutá a všude jinde až na výjimky typu zemědělců se přidávalo i 10 % ročně, takže propad ve mzdách i tím i v životní úrovni činí oproti ostatním 30 % a to je už dost znát. A nyní by mělo dojít k dalšímu snížení životní úrovně? Těch různých „balíčků“ jsem již zažil a následovaly nakonec vždy jen další útlumy ekonomiky. Práce a buzerace neubylo, naopak přibylo, většina vykonává kvalifikovanou práci, nevím, proč tací lidé, kteří rozhodně krizi nezapříčinili, to mají odnášet. Je možno snížit počty státních zaměstnanců. Přestaňme vydávat stále dokola nové a nové řidičáky, občanky, pasy, přestaňme vybírat daně a pojištění, přestaňme dotovat kdejakou nesmyslnou činnost „takypodnikatelů“ nebo provozovat školy atd. atd., tam všude jsou potřební nepotřební státní zaměstnanci a ušetří se. Obávám se, že by ale stát pak nefungoval vůbec, což by možná někteří i uvítali.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).