Hlavní navigace

Senioři nad 65 let mají i letos nárok na bezplatné očkování proti chřipce

Sdílet

Lenka Kašparová 14. 9. 2020

Senioři nad 65 let věku mají ze zákona nárok na bezplatné očkování proti chřipce. Například Všeobecná zdravotní pojišťovna plně hradí očkování vakcínou VAXIGRIP TETRA ze zdravotního pojištění a v případě vakcíny INFLUVAC TETRA platí zájemce o očkování jen doplatek, který se pohybuje kolem 180 až 200 korun. Aplikaci vakcíny hradí v obou případech pojišťovna.

Ve věku nad 65 let mají všichni pojištěnci nárok na hrazené očkování jak proti chřipce, tak proti pneumokokovým infekcím. Vedle toho mají nárok na úhradu z veřejného zdravotního pojištění také zákonem určené rizikové skupiny bez věkového omezení. Očkování proti chřipce i pneumokokovým infekcím, vysvětluje Vlastimil Sršeň tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Očkování proti chřipce bývá vhodné spojit s očkováním proti pneumokokovým infekcím, a to především u starších a nemocných osob. Je důležité si ale uvědomit, že zatímco proti chřipce je potřeba se očkovat každoročně (viry chřipky se mění a vakcína se proto každou novou sezonu mění podle toho, jaký typ chřipkových virů je očekáván), u pneumokokových infekcí se dospělí očkují jen jednou. V současné době se očkování proti pneumokokovým infekcím u pojištěnců nad 65 let věku, provádí vakcínou PREVENAR 13, u které doposud nebyla stanovena potřeba přeočkování.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).