Hlavní navigace

Senátoři schválili další svátky, velikonoční čtvrtek a pátek by mohly být nepracovními dny

Jiří Velinský

Senátoři na svém čtvrtečním zasedání schválili v prvním čtení návrh na ustanovení Zeleného čtvrtka a Velkého pátku za svátky, nyní návrh projedná výbor. V těchto dnech by mohlo být pracovní volno, návrh, který mění v zákon o státních svátcích a významných dnech podal senátor Martin Mejstřík.

To, jaké svátky národ uznává, charakterizuje jeho povahu, uvedl Mejstřík který doplnil, že Česká republika má současně 13 dnů svátků spojených s pracovním klidem. To je evropský nižší průměr, dodal Mejstřík a doplnil, že pracovním volnem chce, aby návrh přispěl ke klidnějšímu prožití velikonočních svátků. Se slovy senátora souhlasím, je důležité rozvíjet tradice a svátky a prokazovat jim doustatečnou důležitost třeba i nepracovním volnem, uvedl senátor a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg (za SZ).

Já souhlasím s tím, co říkal senátor Mejstřík o svátcích, ale nemyslím si, že by svátky měly být spojovány s pracovním volnem. Další dva dny volna by měly mimo jiné dopad na ekonomiku malých podniků, uvedl senátor Tomáš Grulich (ODS) a doporučil návrh zamítnout. Po rozhovoru s některými senátory ovšem za několik minut svůj návrh stáhnul. Jeho slova potvrdila i předsedkyně senátorského klubu ČSSD Alena Gajdůšková, ale přesto dny na nepracovní svátky doporučila. Vnímám tento rozměr, kdy budou mít další sva dny volna dopad na ekonomiku, ale přesto je podle mě více důležité, že je to jen další příležitost, kdy děti budou moci být se svými rodiči a strávit tyto křesťanské svátky podle svých představ, uvedla Gajdůšková.

Mejstřík nezapomněl podotknout, že již dříve byl Velký pátek svátkem. Komunistická diktatura však zničila množství kulturních a duchovních hodnot naší společnosti i rušením například církevních svátků a to je potřeba odbourat, vysvětlil Mejstřík a opětovné navrácení Velkého pátku mezi svátky označil za obnovu duchovních hodnot těžce poškozených komunistickou diktaturou z let 1948–1989.

Velký pátek uznávají za oficiální svátek například Velká Británie, Irsko, Finsko, Německo, Nizozemí, Portugalsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a v neposlední řadě i Slovensko. V Dánsku a Norsku je svátkem i Zelený čtvrtek.

Podle navrhovatele svátek nebude mít zásadní dopad na státní rozpočet. Ministerstvo práce a sociálních věcí dochází k částce max. 65 miliónů Kč za nepracovní den. Hospodářská komora ČR dochází k dopadu cca 53 miliónů Kč na HDP za den, což hodnotí jako zanedbatelný vliv.

Zdroj: MediaFax

Našli jste v článku chybu?