Hlavní navigace

Senátoři schválili další svátky, velikonoční čtvrtek a pátek by mohly být nepracovními dny

Sdílet

Jiří Velinský 30. 10. 2008

Senátoři na svém čtvrtečním zasedání schválili v prvním čtení návrh na ustanovení Zeleného čtvrtka a Velkého pátku za svátky, nyní návrh projedná výbor. V těchto dnech by mohlo být pracovní volno, návrh, který mění v zákon o státních svátcích a významných dnech podal senátor Martin Mejstřík.

To, jaké svátky národ uznává, charakterizuje jeho povahu, uvedl Mejstřík který doplnil, že Česká republika má současně 13 dnů svátků spojených s pracovním klidem. To je evropský nižší průměr, dodal Mejstřík a doplnil, že pracovním volnem chce, aby návrh přispěl ke klidnějšímu prožití velikonočních svátků. Se slovy senátora souhlasím, je důležité rozvíjet tradice a svátky a prokazovat jim doustatečnou důležitost třeba i nepracovním volnem, uvedl senátor a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg (za SZ).

Já souhlasím s tím, co říkal senátor Mejstřík o svátcích, ale nemyslím si, že by svátky měly být spojovány s pracovním volnem. Další dva dny volna by měly mimo jiné dopad na ekonomiku malých podniků, uvedl senátor Tomáš Grulich (ODS) a doporučil návrh zamítnout. Po rozhovoru s některými senátory ovšem za několik minut svůj návrh stáhnul. Jeho slova potvrdila i předsedkyně senátorského klubu ČSSD Alena Gajdůšková, ale přesto dny na nepracovní svátky doporučila. Vnímám tento rozměr, kdy budou mít další sva dny volna dopad na ekonomiku, ale přesto je podle mě více důležité, že je to jen další příležitost, kdy děti budou moci být se svými rodiči a strávit tyto křesťanské svátky podle svých představ, uvedla Gajdůšková.

Mejstřík nezapomněl podotknout, že již dříve byl Velký pátek svátkem. Komunistická diktatura však zničila množství kulturních a duchovních hodnot naší společnosti i rušením například církevních svátků a to je potřeba odbourat, vysvětlil Mejstřík a opětovné navrácení Velkého pátku mezi svátky označil za obnovu duchovních hodnot těžce poškozených komunistickou diktaturou z let 1948–1989.

Velký pátek uznávají za oficiální svátek například Velká Británie, Irsko, Finsko, Německo, Nizozemí, Portugalsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a v neposlední řadě i Slovensko. V Dánsku a Norsku je svátkem i Zelený čtvrtek.

Podle navrhovatele svátek nebude mít zásadní dopad na státní rozpočet. Ministerstvo práce a sociálních věcí dochází k částce max. 65 miliónů Kč za nepracovní den. Hospodářská komora ČR dochází k dopadu cca 53 miliónů Kč na HDP za den, což hodnotí jako zanedbatelný vliv.

Zdroj: MediaFax

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 30. 10. 2008 19:41

  anonymní
  misto toho,sby ti pitomci vymysleli krizova opatreni.at firmy preziji,tak si v situaci,kde se vsude propousti a spousta malych firem krachuje dovoli schvalit jeste dva svatky navic...to snad nemuzou myslet vazne??/
  vite kolik stoji takovou malou firmu tenhle spas?at si tech svatku schvali treba sto,ale at to stat plati..statni svatek at plati stat...proc to ma platit firma...a jeste prijit o vyrobu a jeste z toho odvest pojisteni...to je blbakov na entou!!!!!
 • 31. 10. 2008 6:40

  mmm (neregistrovaný)
  Ale je to v naprostém pořádku, je to církevní svátek a mají jít všichni do kostela a ne si na to brát dovolenou
 • 31. 10. 2008 8:08

  anonymní
  Správný počin ohledně svátků, ale nevěřím, že projde. Podnikatelská lobby se postaví proti obyčejnému občanovi - zaměstnanci.
  Je fakt, že ve vyspělé cizině mají těch svátků daleko více a je taky fakt, že lidem je celkem jedno, jestli jde o církevní svátek či politický, hlavně že jsou doma a do kostela kvůli tomu chodit nezačnou.
  Pokud by měly být pracovní/nepracovní dny v týdnu nějak vyváženy, tak by bylo určitě pro občana prospěšné, kdyby poměr pracovních a nepracovních dní v týdnu byl aspoň 4:3. Měl by více možností na regeneraci sil do náročného a chaotického pracovního procesu.
 • 31. 10. 2008 8:37

  VlK (neregistrovaný)
  Jsem zaměstnanec, ale tohle prosazování svátků, kdy si posranci myslí, že by měli být zaměstnanci být doma... Nedovedu příliš posoudit, jak je to náročné pro zaměstnavatele, ale jako zaměstnanci je pro mě mnohem důležitější dovolená, kterou si víceméně mohu vzít kdy já potřebuji/chci a volná pracovní doba. A od státu spíše chci, když už do něčeho chce/musí kecat, jak podpořit mobilitu/zaměstnavatele, tj. práci z domova, jesle v práci. Valná většina kancelářských míst lze dělat kdekoliv, kde je přístup na net. A dovedu si představit, že i mnoho dalších profesí lze min. jednou týdně provést doma.
 • 1. 11. 2008 14:15

  anonymní
  ze se proti tomu nekdo postavi
  nemam nic proti konkretnim dnum ,aby svatkem byly...naopak,ale ted neni situace v ekonomice takova,aby se tyhle populisticke kroky prosazovaly.naopak...firmam ,hlavne tem mensin,co padaji jak muchy po desti,by se melo necim pomoct a ne delat takove blbiny
  uz bude stacit placeni nemocenske po novem roce,kdo ma malou firmu do 20zamestancu a kdo citi .co se deje v ekonomice ,tak nemuze k tomu uz byt zticha....vim,ze z pohledu zamestnance je to jinak...urcite jich vetsina vita dalsi volno navic,no pokud to pujde timhle stylem a tempem ,budou si mnozi zamestnanci moct uzivat volna dlouhodobe na uradech prace
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).