Hlavní navigace

Schválený deficit je vzhledem k růstu ekonomiky neomluvitelný, říkají analytici

Sdílet

Gabriela Hájková 24. 9. 2015

Vláda schválila návrh rozpočtu. Počítá například s růstem platů hasičů, učitelů, policistů, zdravotníků, úředníků i výdaji, které mohou vzniknout v souvislosti s přílivem migrantů.

Rozpočet byl schválen s deficitem ve výši 70 miliard korun. Ekonomové se ale ozývají s výtkami, že rozpočet by měl být ambicióznější vzhledem k dobrému růstu české ekonomiky.

Takový deficit je ekonomicky neobhájitelný při mírách hospodářského růstu, který přesahuje čtyři procenta, myslí si Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Roklen, podle kterého by se měl schodek na příští rok pohybovat spíš kolem 50 miliard korun.

Příznivé ekonomické podmínky nemusí trvat věčně a je vhodné se právě v těchto časech snažit o redukci veřejného zadlužení. Při úspěšné realizaci této redukce bude ČR těžit z relativně velmi nízkých nákladů na obsluhu svého dluhu a z dobré reputace mezi mezinárodní investorskou komunitou, dodal Kovanda, podle kterého by se tyto úspory daly využít například na infrastrukturní investice.

Schválený návrh kritizuje i Hospodářská komora ČR (HK ČR), podle které vláda promarňuje období makroekonomického růstu. Podle vlastního vyjádření její zástupci nejsou spokojení ani s vývojem výdajů na podporu výzkumu, vývoje a inovací. Místo toho, aby peníze šly na investice, jdou do narůstání počtu zaměstnanců státní správy
V kontextu rozpočtového nárůstu průměrného platu pro státní zaměstnance o 4,4 % a chystanému rozšiřování počtu funkčních míst o 2,9 % Hospodářská komora ČR pochybuje o užitečnosti výdajové expanze státu,
uvádí tiskové prohlášení.

HK ČR naopak vítá chystanou podporu exportu, na kterou bude vyčleněno 4,7 miliardy korun.

Návrh rozpočtu bude nyní projednávat Sněmovna a poté jej musí podepsat prezident.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).