Hlavní navigace

Sazby zůstávají na minimech

Sdílet

Jiří Hovorka 4. 8. 2011

Ani na srpnovém zasedání Bankovní rady ČNB nedošlo k překvapení. Ta na dnešním jednání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba tedy zůstává na 0,75 %, diskontní sazba na 0,25 % a lombardní sazba na 1,75 %.

Pro zachování sazeb hlasovalo pět členů rady ze sedmi, zbylí dva požadovali zvýšení sazeb o 25 bazických bodů. Rozhodnutí centrální banky odpovídá očekávání finančního trhu, důvody jestřábů požadujících vyšší sazby zůstávají nesrozumitelné, zvláště při zhoršujícím se globálním ekonomickém klimatu a vysoké rozkolísanosti finančních trhů, komentuje výsledek jednání analytik Patria Finance David Marek.

Budoucí vývoj sazeb predikuje analytik GE Money Bank Petr Gapko. Zajímavá je nová prognóza ČNB, která sice načrtává vyšší ekonomický růst letos (2,1 % vs. 1,5 % z předchozí prognózy), ale upozorňuje na postupnou eliminaci inflačních tlaků. V souladu s prognózou by k počátku růstu sazeb mělo dojít na konci letošního roku a pokračování růstu pak následovat v příštím roce. Podle nové prognózy by tak ČNB do konce roku 2012 měla dodat tři zvýšení dvoutýdenní repo sazby, každé o 25 bazických bodů. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).