Hlavní navigace

Saxo bank: Ceny ropy zůstanou krátkodobě vysoké

Sdílet

Arsen Lazarevič 23. 4. 2012

Kvůli nízkým zásobám a rezervním kapacitám zůstanou ceny ropy stále vysoké. Pokud se neobjeví další geopolitická rizika, tak ceny ropy dosáhly vrcholu. Tohoto názoru je komoditní stratég Saxo bank Ole Hansen: 

Poptávka se zatím drží navzdory rostoucí nákladům spotřebitelů, zej­ména v zemích, jako jsou státy eurozóny, Velké Británie a Turecka, kde slabší měna dále cenu ropy zvedá. Spekulativní obchodníci tuto „rally“ podporovali otevíráním rekordního počtu dlouhých pozic, uvedl Hansen s tím, že by ceny ropy mohly vzrůst v případě geopolitického rizika. Důležitá podle něj bude i Saudská Arábie: 

Nabídka je v úzkých a poptávka, zej­ména ze strany rozvojových trhů, se drží. Trh se tedy soustředí na to, jak moc bude Saudská Arábie schopna navýšit produkci, když je takřka jedinou zemí, která nyní disponuje výz­namnější rezer­vní kapacitou (odhadovanou na téměř dva miliony barelů denně), podotkl Hansen. 

Cena ropy Brent přitom během prvního čtvrtle­tí letošního roku vzrostla o 18 %. Množí se proto názory některých analytiků, že se možná dočkáme ropy za 200 dolarů. Čtete více: Budeme tankovat za 40 Kč, nebo přesedláme na elektromobily?

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).