Hlavní navigace

Rusko vrací úder. Na odvetné sankce ale samo doplatí

Sdílet

Vladimír Rutin schválil odvetné sankce, které na rok zakazují či omezují dovoz zemědělských produktů. Zatím není jasné, o jaké komodity přesně půjde.

Podle hlavního ekonoma České spořitelny Davida Navrátila statistiky ukazují, že EU do Ruska vyvezla ve skupině „jídlo a živá zvířata“ 8,8 mld. EUR, což je 7 % z celkových vývozů do Ruska. Na celkových vývozech z EU (ne jen do Ruska) tato položka představuje 0,5 %. Pokud bychom chtěli odhadnout zhruba dopad na HDP, tak k tomu potřebujeme ještě podíl vývozů na HDP. A ten je cca 45% za EU. Takže náš první odhad je, že tato odveta by mohla snížit HDP EU o 0,2 %. A pravděpodobně půjde o nižší číslo, protože vývoz této položky neklesne na nulu. Takto to nevypadá zle. Ale ďábel je schován v detailech, uvedl Navrátil.

Upozornil na to, že při pohledu na jednotlivé země je zřejmé, že dopad nebude rovnoměrný. Nejvíce potravin do Ruska vyváží z celkových vývozů pobaltské země (Litva i více než 10 %) a dále Polsko a Kypr. 

Zkusil jsem rychle spočítat dopad do HDP. Jde o maximální odhad: ne všechny vývozy totiž budou zrušeny a část jich muže být vyvážená někde jinde, případně spotřebována doma (substituce). Výsledkem je, že sankce by mohla přivést do recese Pobaltí. Například Litva by mohla mít nižší HDP až o téměř 9 %, upozornil Navrátil s tím, že tyto sankce se negativně dotknou i samotného Ruska, protože omezení dovozů povede k růstu cen potravin, které už nyní rostou o 10 %. 

Odhad dopadů ruských sankcí na HDP
Autor: David Navrátil

Odhad dopadů ruských sankcí na HDP

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).