Hlavní navigace

Rozbijí korupční systém zpovědi účastníků výběrových řízení?

Sdílet

Jiří Hovorka 2. 2. 2010

O tom, že v Česku bují korupce je přesvědčena většina místní populace, upozorňují na ní respektované mezinárodní organizace a politické strany na ní tradičně staví svůj předvolební program. Přesto se korupční chování odhaluje (ať už z jakýchkoli důvodů) jen stěží. Dobře fungující systém, však může narušit odvaha přímých účastníků veřejně o ní promluvit. Stalo se tak v případě zakázky vypsané Českým statistickým úřadem. Šéf Unicornu, který upozornil na to, že v průběhu přípravy na zakázku byl upozorňován, že ji nemůže vyhrát, zaslouží uznání a následování.

Korupce (prý) odebírá ze státního rozpočtu miliardy, které by se daly využít daleko bohuliběji. Právě zakázka ČSÚ ukazuje o jaké peníze státní kasa přichází. Vítězná nabídka byla podle časopisu Respekt o 109 milionů Kč (cca o 20 %) dražší než srovnatelná neúspěšná nabídka.

Zkušenosti s korupčním prostředí mají i další. Vlastně ani dodavatelské firmy nevědí, komu úplatek platí – jestli to zmanažoval vysoce postavený úředník, nebo jestli to je v režii nějakých stranických pokladníků či ještě jinak. Já to taky nevím, laicky bych si tipl na to druhé, protože z toho, co vím, jde o „systém“ fungující všude, píše na serveru Lupa.cz ředitel významné IT společnosti. Více: Korupce v Česku: špatná pověst IT firem a zavedený systém uplácení

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).