Hlavní navigace

Rostoucí ekonomika poslala důchodovou bilanci do plusu

Sdílet

Jiří Hovorka 31. 8. 2018

Ekonomice se stále daří, potvrzují to čísla České správy sociálního zabezpečení. V první půlce roku rostl počet poplatníků sociálního pojištění a na sociálním pojištění se vybralo více, než šlo na důchody.

Ke konci června se počet zaměstnaných pojištěnců meziročně zvýšil o 80 tisíc (+1,8 %), počet osob samostatně výdělečně činných povinných platit zálohy na důchodové pojištění pak o více než 10 tisíc (+1,5 %) a počet zaměstnavatelů o 2,7 tisíce (+1 %). Celkový počet poplatníků pojistného tak oproti stejnému období loňského roku vzrostl o zhruba 91 tisíc (+1,8 %).

Ve srovnání s polovinou roku 2016 je u celkového počtu poplatníků pojistného zvýšení téměř čtyřprocentní.

Po několika letech se tak rozdíl mezi příjmy z pojistného a výdaji na dávky sociálního zabezpečení v polovině roku přehoupl do kladných čísel. Příjmy z pojistného na důchodové pojištění dosáhly k 30. červnu 218,7 miliardy korun, meziroční zvýšení činilo více než 10,5 procenta. Výdaje na důchody mírně překročily částku 213 miliard korun, což ve srovnání s loňským červnem představuje nárůst o zhruba 3,7 procenta. 

ČSSZ zveřejnila také pololetní bilanci nemocenského pojištění. Příjmy z něj se zvýšily o sedm procent na téměř 17 miliard korun. Výdaje na jejich výplatu dosáhly 17,2 miliardy korun. Výdaje na dávky nemocenského pojištění (nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné, vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství, otcovská, dlouhodobé ošetřovné) tak převyšovaly příjmy z nemocenského pojištění v polovině letošního roku o 0,2 miliardy korun.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).