Hlavní navigace

Roste zájem o velké byty

Sdílet

Redakce 11. 3. 2008

Největší „hitovku“ uplynulých let tvořily a stále tvoří byty 2+kk o rozloze 40–60 m2, které jsou ideální jak z hlediska účelu startovacího bydlení, tak zároveň také patří k nejžádanějším v případě poptávky nájemního bydlení. Stále ale také roste zájem o větší byty, konkrétně 3+kk a větší o rozloze 70–100 m2. Jednu z hlavních kupních sil tvoří silné ročníky narozené kolem roku 1975, které nyní dosahují dostatečných příjmů k pořízení bytu. Právě tito lidé v současné době zakládají rodiny. Na poptávku má vliv rovněž současný baby boom, který je typickým pro období příznivých ekonomických podmínek. Vyplývá to z analýz a průzkumů developerské společnosti FINEP o residenčním bydlení.

Poptávku ovlivňovala také DPH a EU. Nejasnosti okolo DPH vedly ke zvýšenému zájmu klientů, kteří se snažili urychlit svá rozhodnutí při koupi nemovitosti. Současně mnoho tuzemských zákazníků více než kdy předtím pojalo nákup nemovitosti jako výhodnou investici. Jedním z hlavních důvodů tohoto chování bylo rekordní meziroční zhodnocení nemovitostí v Praze, které se dle nezávislých analýz pohybovalo mezi 10 – 15%.

Výrazný vliv na poptávku a prodej bytů měl v uplynulých letech také vstup České republiky do EU. Díky tomu se proces nákupu nemovitostí podstatně zjednodušil pro zahraniční klienty, kteří kupovali nemovitosti především v Praze, Brně, ale také v Českém Krumlově a Karlových Varech. V případě projektů společnosti FINEP pocházeli zahraniční klienti nejčastěji z Anglie, Španělska a Ruska.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).