Rodině půjčujeme bez úroku a bez smlouvy. Čtvrtina už ale peníze nikdy neuvidí

Sdílet

Svým příbuzným už někdy půjčili peníze tři čtvrtiny Čechů. Bohužel ale čtvrtina z nich půjčenou částku už nikdy neviděla, nebo z ní dostala jen část a na zbytek marně čeká dodnes. Vyplynulo to z průzkumu Equa bank.

Půjčili jste někdy peníze svým příbuzným?
Autor: Equa bank

Půjčili jste někdy peníze svým příbuzným?

Většina (54 %) se snažila o řešení nastalé situace, ale 27 % dotázaných peníze oželela a už půjčku nepřipomínala, aby neohrozila vztahy v rodině.  K mimosoudnímu vymáhání pohledávek přistoupilo pouze 5 % respondentů. Soudní cestou pak řešilo situace 4 % dotázaných. Rodinné půjčky mohou být vhodné pro krátkodobé pokrytí nižších výdajů, zároveň je však zapotřebí přihlédnout na rizika, která s sebou nesou. Pokud dlužník přestane půjčku splácet, je pro věřitele těžké situaci řešit s ohledem na velmi pravděpodobné zhoršení vztahů v rodině. Průzkum přitom ukázal, že v průměru Češi nedostali zpět přes 180 tisíc korun, což je pro domácnost citelný dopad do rozpočtu, říká Jakub Pavel, ředitel retailového bankovnictví Equa bank.

Nejčastěji lidé půjčili příbuzným částku do 50 000 Kč (79 %). Každý desátý respondent ale půjčil více než 200 000 Kč. Průměrná výše půjčky byla 90 000 Kč.

Většina Čechů (9 z 10) půjčila příbuzným peníze bez úroku a bez jakéhokoli ručení. V 85 % případů byly peníze půjčeny na dobré slovo bez smlouvy. Následně ale 25 % dotázaných přiznává, že už peníze nikdy neviděli. Buď dostali zpět jen část peněz (8 %) nebo méně než polovinu dluhu (14 %). Více než polovinu, ale ne celý dluh, dostali 3 % respondentů.

V případě druhé půjčky už jsou lidé opatrnější. Ručení by požadovalo 7 % Čechů a 36 % by chtělo smlouvu.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).