Hlavní navigace

Ratingy se zlepšují. V mezinárodním obchodním styku je více jistoty

Sdílet

Gabriela Hájková 21. 7. 2010

Světová ekonomika by měla podle společnosti Coface v letošním roce růst 3,6% tempem. Zatímco rozvíjející se ekonomiky se podle ní začínají přibližovat ke svým předkrizovým růstům, v EU je konec krize stále ještě znát. Rating Čína například Coface zvýšila na předkrizovou úroveň loni v září a během letošního jara ho zvýšila také USA, Kanadě, Austrálii a také České republice a Slovensku. Nyní by si svou pozici mělo vylepšit Japonsko a Singapur a pozitivní výhled získává také Brazílie a další země Jižní Ameriky.

Globálně nejsilnějším růstovým regionem jsou rostoucí asijské ekonomiky tažené oživením exportu (především elektronického zboží) v čele s Čínou (10% předpokládaný růst HDP ve 2010 a Coface rating A3), Singapurem (8,9% růst HDP a Coface rating A1) a Indií (8,5% růst HDP a Coface rating A3). Vysoké tempo růstu ekonomiky 6% a více předpovídá Coface i Laosu, Tchaj-wanu, Indonésii, Malajsii a Jižní Koree. Sousední vyspělá ekonomika Japonska poroste jen o 2 %, uvádí zpráva společnosti Coface, která v negativním výhledu drží Thajsko a Vietnam.

Coface rating se přitom netýká schopnosti států splácet své dluhy, ale indikuje průměrné riziko nezaplacení pohledávek z obchodního styku společnostmi v dané zemi.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).